PROGRAM KINOTEKE Listopad 2024.
RENDEZ-VOUS AU CINÉMA
Les années Super-8, 2022. Annie Ernaux, David Ernaux-Briot, 63 min. FR
Dokumentarni film dobitnice Nobelove nagrade za književnost Annie Ernaux, koji redateljski supotpisuje sa sinom Davidom Ernaux-Briotom, te gdje kao i u svojim literarnim djelima, spaja autobiografiju sa sociološkim pogledom na suvremena zbivanja. Film se sastoji od arhivskih snimaka obitelji Ernaux nastalih u periodu između 1972. i 1981. godine i svjedoči o njihovu životu od trenutka kada, kupivši 8mm kameru i projektor, počinju bilježiti svoju svakodnevicu.
Ponovno gledajući naših super osam filmova snimljenih između 1972. i 1981., činilo mi se da oni ne predstavljaju samo obiteljsku arhivu, već i svjedočanstvo o ukusima, hobijima, načinu života i težnjama klasne društvene zajednice, tijekom desetljeća nakon 1968. (Annie Ernaux)
https://www.imdb.com/title/tt19758084/?ref_=nv_sr_srsg_0_tt_3_nm_0_in_0_q_Les%2520ann%25C3%25A9es%2520Super-8
RENDEZ-VOUS AU CINÉMA
Les quatre cents coups, 1959. François Truffaut, 99 min. FR
Scenarij: François Truffaut i Marcel Moussy
Uloge: Jean-Pierre Léaud, Albert Rémy, Claire Maurier
Antoine Doinel 12-godišnji je tinejdžer koji živi u nesretnoj obitelji, a ni situacija u školi nije ništa bolja, pa neprestano upada u probleme. Jednoga dana odlučuje pobjeći s nastave, počinje lagati i krasti. Završava u domu za maloljetnike, no ni tamo situacija nije ništa bolja. Antoine će stoga pokušati pobjeći od društva uopće.
Za malo filmskih autora ispisano je toliko predanih, gotovo zaljubljenih no svejedno vrlo analitičnih članaka. Za neke je Truffaut gotovo sinonim za kinematografiju. Osobni subjektivitet često zasjenjuje hladni, analitički ratio, no u slučaju Françoisa Truffauta takvo što je posve razumljivo. Riječ je o filmašu koji film nije snimao ili promišljao; on ga je živio. Sa sedam je godina zavolio film. S petnaest osnovao filmski klub. S dvadeset i jednom napisao prvu filmsku kritiku. S dvadeset i dvije režirao prvi krakometražni film. S dvadeset i pet osnovao vlastitu produkcijsku tvrtku. A s dvadeset i sedam režirao dugometražni prvijenac koji ga je zauvijek uveo u filmsku povijest. Riječ je o autoru čije je remek-djelo "400 udaraca" iz 1959. inicijalno ostvarenje francuskog novog vala. U Cannesu 1959. godine nagrađen je za režiju.
Lik Antoine Doinela baziran je na mladosti samog Truffauta. Naslov „400 udaraca“ prvi je film iz autorova ciklusa „Pustolovine Antoinea Doinela“, koji zaokružuju kratkometražni film „Antoine i Colette“ iz 1962. te dugometražni filmovi „Ukradeni poljupci“ (1968.), „Zajednički stol i postelja“ (1970.) i „Ljubav u bijegu“ (1979.), a u kojem se Truffaut pozabavio sudbinom Antoinea Doinela.
„400 udaraca“ bit će najponosniji, najtvrdoglaviji, najuporniji, drugim riječima, najslobodniji film na svijetu. U moralnom smislu. I u estetskom. (Jean Luc Godard)
„400 udaraca“ često uspoređuju s Vigoovom „Nulom iz vladanja“. Vigo je utjecao na svih nas i otišao je dalje od bilo koga u prikazu stvarnih, grubih, prirodnih slika... Mi, francuski redatelji, govorimo o tajni koju je Vigo posjedovao i kojoj težimo. Po mom mišljenju, onaj koji mu se najviše približio je Godard, a „Do posljednjeg daha“ je najbliži Vigoovom duhu. Jedini razlog zašto se spominje Vigo uz „400 udaraca“ je taj što ima toliko malo francuskih filmova koji se bave djecom. Kad god se koji pojavi, ljude odmah podsjeti na „Nulu iz vladanja“. (François Truffaut)
https://www.imdb.com/title/tt0053198/?ref_=fn_al_tt_1
FILM I GRAD (PREDAVANJE)
Les Mistons, 1957. François Truffaut, 26 min. FR
Scenarij: François Truffaut prema romanu „Virginales“ Mauricea Ponsa
Uloge: Gérard Blain, Bernadette Lafont, Michel François
Skupina dječaka progoni i špijunira lijepu mladu ženu tijekom vrućeg ljeta u Nimesu. Dječaci posvuda prate ženu i njezina mladića, ali kad se njihovi pokušaji da privuku njezinu pozornost ignoriraju ili odbiju, postaju okrutni i muče par. Igra naglo završava za dječake kada im tragična nesreća otvori oči prema stvarnom svijetu..
Slike francuske provincije i skupina nestašnih momaka očaranih lijepom mladom ženom glavni su motivi kratkog filma „Djeca“ iz 1957. Françoisa Truffauta, kojega je sam autor nazvao svojim prvim pravim filmom.
https://www.imdb.com/title/tt0050714/?ref_=fn_al_tt_1
RENDEZ-VOUS AU CINÉMA
La grande vadrouille, 1966. Gérard Oury, 132 min. FR/UK
Scenarij: Marcel Jullian, Gérard Oury, Daniele Thompson, Georges Tabet, André Tabet
Uloge: Bourvil, Louis de Funès, Claudio Brook, Terry-Thomas
Francusko-britanska ratna filmska komedija, poznata kao jedno od najpopularnijih i najgledanijih ostvarenja u povijesti francuske kinematografije. Priča je to o o francuskim civilima koji 1942. pomažu posadi bombardera Kraljevskog ratnog zrakoplovstva koji je oboren iznad Pariza da se probije kroz Francusku pod njemačkom okupacijom do sigurnog teritorija.
„La Grande Vadrouille“ ostao je najuspješniji francuski film u Francuskoj više od četrdeset godina, i još uvijek je peti najuspješniji film ikada u Francuskoj.
Privlači mlade i stare, one koji govore francuski i one koji ne govore francuski. Jednostavno je urnebesan. (suzie 16 / imdb user)
„La Grande Vadrouille“ jedan je od velikih dragulja francuske komedije, ispunjen izvrsnim dijalozima, situacijama, a prije svega glumcima. (user / rotten tomatoes)
Jedan od mojih najdražih filmova svih vremena. (user / rotten tomatoes)
Sjajan primjer kako se slobodni ljudi vole rugati svojim osvajačima. Nažalost, rat često nije tako zabavan kao ovaj film. (evgenij / imdb user)
https://www.imdb.com/title/tt0060474/?ref_=fn_al_tt_1
NAKON LJETA
Nakon ljeta, 2024. Danis Tanović, 98 min. HR/BiH/RS/RO/SI
Scenarij: Anja Matković, Nikola Kuprešanin, Danis Tanović
Uloge: Anja Matković, Uliks Fehmiu, Goran Navojec, Mario Knezović, Mirela Brekalo, Ivana Roščić, Snježana Sinovčić, Marija Škaričić, Luka Juričić, Boris Ler
Priča o mladoj ženi kojoj se u potrazi za korijenima na malom otoku dogodi nenadana romansa u kasno ljeto i koja prerasta u priču o prihvaćanju, oprostu i ljubavi prema drugome, prema otoku, a najviše prema sebi.
Ugodna drama, istovremeno zabavna i prožeta dirljivom sjetom. (Alissa Simon / Variety)
„Nakon ljeta“ je gledljiv film koji ne dostiže puni potencijal. (Marko Stojiljković / lupiga.com)
Nježan i atmosferičan uradak, koji je očita kolaboracija niza raznolikih kreativnih vizija, oda je ljetu, ljubavi, ali prije svega roditeljima i načinu na koji nas oblikuju, čak i kada fizički nisu tu. (Tara Jović / vogueadria.com)
Neuredna je i povremeno simpatična priča o izgubljenim ljudima koji prečesto slušaju svoje srce, a prerijetko svoj mozak. (Damjan Raknić / JL)
Nadam se da će ovaj film kod žena probuditi suosjećajnost i senzibilitet jer govori i o borbi za pripadanje u društvu. Scenarij je doživio određene izmjene, ali prirodno je da se scenarij mijenja i prilagođava mjestu snimanja. Danis je oduvijek želio snimiti morski film, na otoku, i tako je spontano došlo do naše suradnje. (Anja Matković, ko-scenaristica i glavna glumica)
Novi film Danisa Tanovića šarmantno balansira između potresne ljubavne drame i zaigrane bajke. (Gea Vlahović / telegram.hr)
https://www.imdb.com/title/tt26877795/?ref_=fn_al_tt_1
JOKER: LUDILO U DVOJE
Joker: Folie à Deux, 2024. Todd Philips, 138 min. US
Scenarij: Scott Silver, Todd Phillips
Uloge: Joaquin Phoenix, Lady Gaga, Brendan Gleeson, Catherine Keener, Zazie Beetz
Dvije godine nakon događaja u „Jokeru“ (2019.), Arthur Fleck sada je pacijent u državnoj bolnici Arkham gdje čeka suđenje za zločine koje je počinio kao Joker. Dok se bori sa svojim dvostrukim identitetom, Arthur ne samo da nailazi na pravu ljubav, već pronalazi i glazbu koja je oduvijek bila u njemu.
„Joker: Folie à Deux“ imao je svjetsku premijeru na 81. Međunarodnom filmskom festivalu u Veneciji 4. 9. 2024.
Briljantan film. (Pete Hammond / Deadline Hollywood)
Genijalan i duboko uznemirujući film. (Geoffrey Macnab / Independent)
Najzanimljiviji film o Arthuru Flecku. Joaquin Phoenix je odvažan, patetičan u impresivno čudnom nastavku Todda Phillipsa. (William Bibbiani / The Wrap)
Bilo je drugačije od bilo čega što sam ikada prije radila. (Lady Gaga)
https://www.imdb.com/title/tt11315808/?ref_=fn_al_tt_1
RENDEZ-VOUS AU CINÉMA
Sirocco et le royaume des courants d'air, 2023. Benoît Chieux, 74 min. FR/BE
Dvije neustrašive sestre Juliette (4) i Carmen (8) otkrivaju prolaz u neobičan svijet svoje omiljene knjige „Kraljevstvo vjetra“. Ondje se pretvaraju u mačke i stanovnici kraljevstva nasilno ih razdvajaju. Morat će pokazati puno hrabrosti i odvažnosti da se ponovno okupe i uz pomoć pjevačice Selme vrate u svoj stvarni svijet suočavajući se sa Širokim, gospodarom vjetrova i luja... No, je li on toliko strašan koliko se pribojavaju?
Novi vjetar puše kroz francusku animaciju, s očitim utjecajem Hayao Miyazakija... „Široko...“ je sjajna vizualna mitologija bez presedana, grafički ep toplih boja, bistar i grandiozan, gdje svaka postavka zadivljuje i iznenađuje u dinamičnom odnosu dviju sestara, kao i u neobičnom bestijariju i flotili letećih strojeva iz Kraljevstva vjetrova. (Cécile Mury / telerama)
https://www.imdb.com/title/tt12015692/?ref_=fn_al_tt_1
Megalopolis, 2024. Francis Ford Coppola, 138 min. US
Scenarij: Francis Ford Coppola
Uloge: Adam Driver, Giancarlo Esposito, Nathalie Emmanuel, Aubrey Plaza, Shia LaBeouf, Jon Voight, Laurence Fishburne, Talia Shire, Jason Schwartzman, Kathryn Hunter, Grace VanderWaal, Chloe Fineman, James Remar, DB Sweeney, Dustin Hoffman
Jedan je redatelj uvijek bio ispred svog vremena. (Laurence Fishburne)
Jedan od najvećih redatelja u povijesti svjetske kinematografije, Francis Ford Coppola predstavlja vizionarsko remek-djelo, znanstveno-fantastični spektakl „Megalopolis“, epsku (rimsku) priču smještenu u modernu Ameriku. Grad Novi Rim mora se promijeniti što uzrokuje sukob između Cezara Katiline, genijalnog umjetnika koji traži put do utopijske, idealističke budućnosti te njegovog suparnika, gradonačelnika Franklina Cicerona koji, pak, želi ostati vjeran regresivnom statusu quo, vječnoj pohlepi, osobnim interesima te partizanskom načinu ratovanja. Između njih dvojice nalazi se Julija Ciceron, gradonačelnikova kćerka čija ljubav prema Cezaru razdire njezinu odanost prema obojici te ju na taj način tjera da sama otkrije što čovječanstvo uistinu zaslužuje…
Razvijan desetljećima, „Megalopolis“ je proizašao iz Coppoline želje da napravi film povlačeći paralele između pada Rima i budućnosti Sjedinjenih Država tako što će događaje Katilinine zavjere smjestiti u moderni New York City. Ideju za film začeo je 1977., a aktivno ju je počeo razvijati 1983. sklapajući bilješke za budući scenarij. „Jako sam želio napisati ovu priču. Svi znaju da je Amerika reinkarnacija republikanskog Rima jer naši utemeljitelji nisu željeli kralja, željeli su da bude poput rimske republike. Ne možeš prošetati NewYorkom a da to ne shvatiš – naposlijetku, pokriven je rimskim građevinama. Dakle, moja je namjera bila napisati rimski ep smješten u suvremeni New York koji je kopirao stari Rim.“ (Francis Ford Coppola)
„Megalopolis“ je događaj na koji vas ništa ne može pripremiti. (Laurence Fishburne)
Briljantno, vizionarsko remek-djelo! (Gregory Nava, redatelj)
Coppola je toliko ozbiljan u svom istraživanju kraja carstva i nasljeđa kao filmaš i kao osoba koja promatra kolektivno stremljenje prema katastrofi. Jednostavno morate poštovati i diviti se tome što „Megalopolis“ postoji. (Wenlei Ma / The Nightly)
U vrijeme kada se redatelji poput Todda Phillipsa i Zacka Snydera proglašavaju "vizionarskim" filmašima, Francis Coppola se vratio da im pokaže što taj pojam zapravo znači. (Peter Sobczynski / Auteurist Class)
Gledatelji bi trebali zanemariti recenzije i pogledati ga prije nego što se neizbježno revalorizira kao vizionarski klasik. (Oli Welsh / Polygon)
Prenatrpana, snažna, uzavrela priča o korijenima fašizma koju bi samo nemilosrdni gledatelj nazvao katastrofom. (Joshua Rothkop / Los Angeles Times)
Fascinantan film divljih vizija, uzvišenih ideala, kinematografskih aluzija, književnih referenci i povijesnim fusnotama - sve je to Coppola pretočio u prilično jednostavnu priču o čovjeku s planom. (Manohla Dargis / New York Times)
„Megalopolis“ je možda je najluđa stvar koju sam ikada vidio. I lagao bih kad bih rekao da nisam uživao u svakoj sekundi. (Bilge Ebiri / Vulture)
„Megalopolis“ nije samo transcendentalni užitak za osjetila, to je manifestacija Coppolinih snova o čovječanstvu i njegove predanosti kinematografiji. (Brittany Patrice Witherspoon / Rant)
S „Megalopolisom“ Coppola utrpava 85 godina vrijednog umjetničkog poštovanja i romantične ljubavi u nezgrapni, kričav i transcendentno iskren manifest o ulozi umjetnika na kraju carstva. (David Ehrlichindie / Wire)
p.s. mali povratak u Coppolinu prošlost, ponajviše zbog polarizirajućih kritika nakon canneske premijere „Megalopolisa“
„Moj najveći strah je napraviti stvarno usran, neugodan, pompozan film o važnoj temi, i ja to radim. Govorim vam iz najiskrenije dubine svog srca, film neće biti dobar.“ (F.F. Coppola 1978.).
Film je bio „Apokalipsa danas“, i bio je dobar (još uvijek je!), a ostalo je povijest.
Dio te povijesti bila je i Coppolina reputacija neustrašivog avanturista koji je bio spreman riskirati sve, prkositi studijskim odjelima, ići na rub propasti i ludila, a sve za dobrobit umjetnosti. Snimanje „Apokalipse danas“ zacementiralo je tu legendu – epski razmjeri, ludilo u džungli, srčani udari, prekoračenje budžeta, loše vrijeme i ne tako privlačna glumačka ekipa. Osim Branda, naravno. U konačnici, Coppolin pristup protiv establišmenta proizveo je neke od najvećih kinematografskih trijumfa (trilogija Kum, Conversation, Drakula).
https://www.imdb.com/title/tt10128846/?ref_=fn_al_tt_1
RENDEZ-VOUS AU CINÉMA
Le deuxième acte, 2024. Quentin Dupieux, 80 min. FR
Scenarij: Quentin Dupieux
Uloge: Léa Seydoux, Vincent Lindon, Louis Garrel, Raphaël Quenard, Manuel Guillot
„Drugi čin“ otvorio je ovogodišnji Filmski festival u Cannesu. Riječ je o novom filmu ekscentričnog francuskog redatelja, glazbenika i DJ-a Quentina Dupieuxa, meta komediji koja govori o umjetnosti, društvu i ljubavi. Točnije, o romantičnoj vezi muškarca i zaljubljene žene - muškarca koji se nada da će je gurnuti u naručje najboljeg prijatelja.
Dupieuxov film nudi oštar pogled na svijet filma, kreativnost i odnos s publikom. Obožavam ga. (Olivier G. / www.allocine.fr)
Francuska kinematografija u svom najboljem izdanju. (Mle / www.allocine.fr)
https://www.imdb.com/title/tt30784256/?ref_=nv_sr_srsg_0_tt_3_nm_0_in_0_q_Le%2520deuxi%25C3%25A8me%2520acte
IN MEMORIAM ALAIN DELON
Il Gattopardo, 1963. Luchino Visconti, 168 min. IT
Scenarij: Suso Cecchi D'Amico, Pasquale Festa Campanile, Enrico Medioli, Massimo Franciosa i Luchino Visconti prema istoimenom romanu Giuseppea Tomasija di Lampeduse
Uloge: Burt Lancaster, Alain Delon, Claudia Cardinale, Paolo Stoppa, Rina Morelli, Lucilla Morlacchi, Romolo Valli,
Mario Girotti, Pierre Clémenti, Serge Reggiani, Maurizio Merli, Giuliano Gemma, Ida Galli
Je li ovo najljepši film ikada snimljen? (Trevor Johnston / Time Out)
Sudbina obitelji sicilijanskoga princa Saline odražava slojevitost nastanka društvenog stanja do kojega dovodi Garibaldijeva borba za ujedinjenje Italije. Riječima njegova nećaka Tancredija: „Ako hoćemo da sve ostane kako jest, treba se sve promijeniti.“ Salina prihvaćanje nastupajućeg poretka potvrđuje pristankom na ženidbu Tancredija i lijepe građanske kćeri Angelice.
Film je u Cannesu osvojio Zlatnu palmu, no američka ga je kritika u to vrijeme primila slabo, proglašavala ga dosadnim, a Lancasterovu izvedbu ukočenom; kasnije je došlo do revalorizacije pa ga je Martin Scorsese proglasio jednim od najboljih filmova ikad. Američku verziju je - zbog kraćenja i zbog nekvalitetne nasinhronizacije - Visconti smatrao barbarskom. Producenti su mimo Viscontijeva znanja i želje za naslovnu ulogu izabrali hollywoodsku zvijezdu Burta Lancastera, zbog čega je početak suradnje između redatelja i glavnog glumca protekao u napetoj atmosferi. No nakon nekog vremena Visconti je shvatio da je Lancaster odličan izbor, dok je Lancaster izjavio da je Visconti najbolji redatelj s kojim je ikad radio, te su njih dvojica postali dobri prijatelji i ostali to sve do Viscontijeve smrti.
Roman je u Italiji prvi put posthumno objavljen 1958., godinu dana nakon smrti Giuseppea Tomasija di Lampeduse, a prethodno ga je odbio niz izdavača. Roman u osam poglavlja tematizira život i smrt sicilijanskoga kneza Don Fabrizija od Saline ujedno propitujući kompleksnu društvenu tranziciju što ju je pokrenula Garibaldijeva borba za ujedinjenje Italije. Naslovom romana istovremeno se aludira na glavni lik čiji je to nadimak, te na zvijer s obiteljskog grba, ali i na sam svijet otočne aristokracije. Roman je uvršten u antologije evropskih, talijanskih, svjetskih, povijesnih, klasičnih i drugih romana, što je samo još jedan način da se kaže da je riječ o klasiku.
Stilistički savršeni film. (Geoffrey Nowell-Smith, profesor, University of London)
Viscontijev ep djelo je zadivljujućih razmjera. Širina i dubina njegove obrade teme gotovo je nezamisliva u novijoj kinematografiji. (Joanne Laurier / World Socialist Web Site)
Veličanstven film, sjajno odglumljen. (Variety)https://www.imdb.com/title/tt0057091/?ref_=fn_al_tt_1
Briljantan od početka do kraja, ovaj raskošno montiran portret prošlog doba jedno je od Viscontijevih (i svjetskih filmskih) remek-djela. (Emanuel Levy / EmanuelLevy.Com)
Bilo je mnogo filmova o sukobu starog i novog, ali čini se da niti jedan ne sadrži cijeli svijet u svom opsegu kao „Leopard“. (Tim Brayton / Antagony & Ectasy)
https://www.imdb.com/title/tt0057091/?ref_=fn_al_tt_1
C'è ancora domani, 2023. Paola Cortellesi, 118 min. IT
Scenarij: Furio Andreotti, Giulia Calenda, Paola Cortellesi
Uloge: Paola Cortellesi, Valerio Mastandrea, Romana Maggiora Vergano, Emanuela Fanelli, Giorgio Colangeli, Mattia Baldo, Gianmarco Filippini, Vinicio Marchioni
Rim, sredina 1940-ih. Delia je kućanica koja brine o suprugu Ivanu, njihovo troje djece i svekru Ottorinu, a uz to obavlja sitne honorarne poslove. Ivano je pak neprikosnoveni gospodar obitelji koji zarađuje jedva dovoljno za osigurati krov nad glavom, no ima potrebu stalno podsjećati tko je hranitelj obitelji, ponekad ružnim riječima, a nekad uz pomoć remena. Delija obiteljsku situaciju pokorno prihvaća pokušavajući djeci osigurati što bolji život, a najveća joj je želja udaja kćerke Marcelle za dobrog i plemenitog supruga. Međutim, kada jednoga dana primi misteriozno pismo, počinje kovati neke nove planove.
Inspirativna humoristična drama, redateljski prvijenac popularne talijanske glumice Paole Cortellesi, pokorila je talijanske kino dvorane i bila gledanija od najpopularnijih blockbustera prošle godine.
Ovaj film nerijetko svrstavaju u kategoriju ženskih filmova, no od iste treba pobjeći. Filmovi su i trebaju biti za svakoga! Ipak, „Uvijek postoji sutra“ lijep je obol ženskoj povijesti, kao i hvala onima koji su na mikro i makro razinama donijeli pozitivne promjene. Riječ je o jednom od onih naslova čiji će vam kraj izmamiti osmijeh, a nećete moći sakriti ni osjećaj ponosa. Tu je i tinjajuća zahvalnost za sve članice vaše obitelji, tihe junakinje koje su popločile vaš put, a njihova junaštva često ne bivaju opjevana. (Martina Petrović / www.journal.hr)
Promišljeno, emocionalno zadovoljavajuće i neizmjerno zabavno djelo, sa završetkom koji inteligentno dinamizira naša očekivanja. (Jonathan Romney / Financial Times)
Istovremeno i nepretenciozan, i zabavan, i emotivan, crno-bijeli redateljski prvijenac Paole Cortellesi jedno je od ugodnijih iznenađenja ove godine. (Kristian Komorčec / bug.hr)
Najgledaniji talijanski film 2023. godine svojevrsni je feministički realizam koji je redateljica Paola Cortellesi snimila u besprijekornom neorealističnom stilu. Ova socijalna drama koja se fokusira na položaj talijanske žene iz radničke klase netom nakon završetka Drugog svjetskog rata obraća se i ženama današnjice s porukom upozorenja, ali i nade. (Zrinka Pavlić / tportal.hr)
Naracija sa strahovitim samopouzdanjem i sjajem koja odaje počast ranim filmovima Vittorija De Sice i Federica Fellinija. (Peter Bradshaw / The Guardian)
Priča filma je izmišljena, ali u njemu puno priča moje obitelji. Ja sam pola Rimljanka, a pola iz Abruzza. Moja je majka došla u Rim sa šest godina i ovdje je provela vrlo rano djetinjstvo. Ali mnoge priče iz kojih sam crpila inspiraciju potječu od moje bake. To je i razlog zašto sam film zamislila crno-bijelim. Kad vam se vraćaju slike prošlosti u Rimu, one nikad nisu u boji. Rim mog filma jako je daleko od današnjeg Rima. Ali, Rim je mnogo stvari. Postoji Rim središta, Rim dobrih susjedstava, zatim postoji popularni Rim... onaj predgrađa... (redateljica Paola Cortellesi)
https://www.imdb.com/title/tt21800162/?ref_=nv_sr_srsg_0_tt_2_nm_0_in_0_q_C%27%25C3%25A8%2520ancora%2520domani%252C%25202023.%2520
NAKON LJETA
Nakon ljeta, 2024. Danis Tanović, 98 min. HR/BiH/RS/RO/SI
Scenarij: Anja Matković, Nikola Kuprešanin, Danis Tanović
Uloge: Anja Matković, Uliks Fehmiu, Goran Navojec, Mario Knezović, Mirela Brekalo, Ivana Roščić, Snježana Sinovčić, Marija Škaričić, Luka Juričić, Boris Ler
Priča o mladoj ženi kojoj se u potrazi za korijenima na malom otoku dogodi nenadana romansa u kasno ljeto i koja prerasta u priču o prihvaćanju, oprostu i ljubavi prema drugome, prema otoku, a najviše prema sebi.
Ugodna drama, istovremeno zabavna i prožeta dirljivom sjetom. (Alissa Simon / Variety)
„Nakon ljeta“ je gledljiv film koji ne dostiže puni potencijal. (Marko Stojiljković / lupiga.com)
Nježan i atmosferičan uradak, koji je očita kolaboracija niza raznolikih kreativnih vizija, oda je ljetu, ljubavi, ali prije svega roditeljima i načinu na koji nas oblikuju, čak i kada fizički nisu tu. (Tara Jović / vogueadria.com)
Neuredna je i povremeno simpatična priča o izgubljenim ljudima koji prečesto slušaju svoje srce, a prerijetko svoj mozak. (Damjan Raknić / JL)
Nadam se da će ovaj film kod žena probuditi suosjećajnost i senzibilitet jer govori i o borbi za pripadanje u društvu. Scenarij je doživio određene izmjene, ali prirodno je da se scenarij mijenja i prilagođava mjestu snimanja. Danis je oduvijek želio snimiti morski film, na otoku, i tako je spontano došlo do naše suradnje. (Anja Matković, ko-scenaristica i glavna glumica)
Novi film Danisa Tanovića šarmantno balansira između potresne ljubavne drame i zaigrane bajke. (Gea Vlahović / telegram.hr)
https://www.imdb.com/title/tt26877795/?ref_=fn_al_tt_1
JOKER: LUDILO U DVOJE
Joker: Folie à Deux, 2024. Todd Philips, 138 min. US
Scenarij: Scott Silver, Todd Phillips
Uloge: Joaquin Phoenix, Lady Gaga, Brendan Gleeson, Catherine Keener, Zazie Beetz
Dvije godine nakon događaja u „Jokeru“ (2019.), Arthur Fleck sada je pacijent u državnoj bolnici Arkham gdje čeka suđenje za zločine koje je počinio kao Joker. Dok se bori sa svojim dvostrukim identitetom, Arthur ne samo da nailazi na pravu ljubav, već pronalazi i glazbu koja je oduvijek bila u njemu.
„Joker: Folie à Deux“ imao je svjetsku premijeru na 81. Međunarodnom filmskom festivalu u Veneciji 4. 9. 2024.
Briljantan film. (Pete Hammond / Deadline Hollywood)
Genijalan i duboko uznemirujući film. (Geoffrey Macnab / Independent)
Najzanimljiviji film o Arthuru Flecku. Joaquin Phoenix je odvažan, patetičan u impresivno čudnom nastavku Todda Phillipsa. (William Bibbiani / The Wrap)
Bilo je drugačije od bilo čega što sam ikada prije radila. (Lady Gaga)
https://www.imdb.com/title/tt11315808/?ref_=fn_al_tt_1
Megalopolis, 2024. Francis Ford Coppola, 138 min. US
Scenarij: Francis Ford Coppola
Uloge: Adam Driver, Giancarlo Esposito, Nathalie Emmanuel, Aubrey Plaza, Shia LaBeouf, Jon Voight, Laurence Fishburne, Talia Shire, Jason Schwartzman, Kathryn Hunter, Grace VanderWaal, Chloe Fineman, James Remar, DB Sweeney, Dustin Hoffman
Jedan je redatelj uvijek bio ispred svog vremena. (Laurence Fishburne)
Jedan od najvećih redatelja u povijesti svjetske kinematografije, Francis Ford Coppola predstavlja vizionarsko remek-djelo, znanstveno-fantastični spektakl „Megalopolis“, epsku (rimsku) priču smještenu u modernu Ameriku. Grad Novi Rim mora se promijeniti što uzrokuje sukob između Cezara Katiline, genijalnog umjetnika koji traži put do utopijske, idealističke budućnosti te njegovog suparnika, gradonačelnika Franklina Cicerona koji, pak, želi ostati vjeran regresivnom statusu quo, vječnoj pohlepi, osobnim interesima te partizanskom načinu ratovanja. Između njih dvojice nalazi se Julija Ciceron, gradonačelnikova kćerka čija ljubav prema Cezaru razdire njezinu odanost prema obojici te ju na taj način tjera da sama otkrije što čovječanstvo uistinu zaslužuje…
Razvijan desetljećima, „Megalopolis“ je proizašao iz Coppoline želje da napravi film povlačeći paralele između pada Rima i budućnosti Sjedinjenih Država tako što će događaje Katilinine zavjere smjestiti u moderni New York City. Ideju za film začeo je 1977., a aktivno ju je počeo razvijati 1983. sklapajući bilješke za budući scenarij. „Jako sam želio napisati ovu priču. Svi znaju da je Amerika reinkarnacija republikanskog Rima jer naši utemeljitelji nisu željeli kralja, željeli su da bude poput rimske republike. Ne možeš prošetati NewYorkom a da to ne shvatiš – naposlijetku, pokriven je rimskim građevinama. Dakle, moja je namjera bila napisati rimski ep smješten u suvremeni New York koji je kopirao stari Rim.“ (Francis Ford Coppola)
„Megalopolis“ je događaj na koji vas ništa ne može pripremiti. (Laurence Fishburne)
Briljantno, vizionarsko remek-djelo! (Gregory Nava, redatelj)
Coppola je toliko ozbiljan u svom istraživanju kraja carstva i nasljeđa kao filmaš i kao osoba koja promatra kolektivno stremljenje prema katastrofi. Jednostavno morate poštovati i diviti se tome što „Megalopolis“ postoji. (Wenlei Ma / The Nightly)
U vrijeme kada se redatelji poput Todda Phillipsa i Zacka Snydera proglašavaju "vizionarskim" filmašima, Francis Coppola se vratio da im pokaže što taj pojam zapravo znači. (Peter Sobczynski / Auteurist Class)
Gledatelji bi trebali zanemariti recenzije i pogledati ga prije nego što se neizbježno revalorizira kao vizionarski klasik. (Oli Welsh / Polygon)
Prenatrpana, snažna, uzavrela priča o korijenima fašizma koju bi samo nemilosrdni gledatelj nazvao katastrofom. (Joshua Rothkop / Los Angeles Times)
Fascinantan film divljih vizija, uzvišenih ideala, kinematografskih aluzija, književnih referenci i povijesnim fusnotama - sve je to Coppola pretočio u prilično jednostavnu priču o čovjeku s planom. (Manohla Dargis / New York Times)
„Megalopolis“ je možda je najluđa stvar koju sam ikada vidio. I lagao bih kad bih rekao da nisam uživao u svakoj sekundi. (Bilge Ebiri / Vulture)
„Megalopolis“ nije samo transcendentalni užitak za osjetila, to je manifestacija Coppolinih snova o čovječanstvu i njegove predanosti kinematografiji. (Brittany Patrice Witherspoon / Rant)
S „Megalopolisom“ Coppola utrpava 85 godina vrijednog umjetničkog poštovanja i romantične ljubavi u nezgrapni, kričav i transcendentno iskren manifest o ulozi umjetnika na kraju carstva. (David Ehrlichindie / Wire)
p.s. mali povratak u Coppolinu prošlost, ponajviše zbog polarizirajućih kritika nakon canneske premijere „Megalopolisa“
„Moj najveći strah je napraviti stvarno usran, neugodan, pompozan film o važnoj temi, i ja to radim. Govorim vam iz najiskrenije dubine svog srca, film neće biti dobar.“ (F.F. Coppola 1978.).
Film je bio „Apokalipsa danas“, i bio je dobar (još uvijek je!), a ostalo je povijest.
Dio te povijesti bila je i Coppolina reputacija neustrašivog avanturista koji je bio spreman riskirati sve, prkositi studijskim odjelima, ići na rub propasti i ludila, a sve za dobrobit umjetnosti. Snimanje „Apokalipse danas“ zacementiralo je tu legendu – epski razmjeri, ludilo u džungli, srčani udari, prekoračenje budžeta, loše vrijeme i ne tako privlačna glumačka ekipa. Osim Branda, naravno. U konačnici, Coppolin pristup protiv establišmenta proizveo je neke od najvećih kinematografskih trijumfa (trilogija Kum, Conversation, Drakula).
https://www.imdb.com/title/tt10128846/?ref_=fn_al_tt_1
NAKON LJETA
Nakon ljeta, 2024. Danis Tanović, 98 min. HR/BiH/RS/RO/SI
Scenarij: Anja Matković, Nikola Kuprešanin, Danis Tanović
Uloge: Anja Matković, Uliks Fehmiu, Goran Navojec, Mario Knezović, Mirela Brekalo, Ivana Roščić, Snježana Sinovčić, Marija Škaričić, Luka Juričić, Boris Ler
Priča o mladoj ženi kojoj se u potrazi za korijenima na malom otoku dogodi nenadana romansa u kasno ljeto i koja prerasta u priču o prihvaćanju, oprostu i ljubavi prema drugome, prema otoku, a najviše prema sebi.
Ugodna drama, istovremeno zabavna i prožeta dirljivom sjetom. (Alissa Simon / Variety)
„Nakon ljeta“ je gledljiv film koji ne dostiže puni potencijal. (Marko Stojiljković / lupiga.com)
Nježan i atmosferičan uradak, koji je očita kolaboracija niza raznolikih kreativnih vizija, oda je ljetu, ljubavi, ali prije svega roditeljima i načinu na koji nas oblikuju, čak i kada fizički nisu tu. (Tara Jović / vogueadria.com)
Neuredna je i povremeno simpatična priča o izgubljenim ljudima koji prečesto slušaju svoje srce, a prerijetko svoj mozak. (Damjan Raknić / JL)
Nadam se da će ovaj film kod žena probuditi suosjećajnost i senzibilitet jer govori i o borbi za pripadanje u društvu. Scenarij je doživio određene izmjene, ali prirodno je da se scenarij mijenja i prilagođava mjestu snimanja. Danis je oduvijek želio snimiti morski film, na otoku, i tako je spontano došlo do naše suradnje. (Anja Matković, ko-scenaristica i glavna glumica)
Novi film Danisa Tanovića šarmantno balansira između potresne ljubavne drame i zaigrane bajke. (Gea Vlahović / telegram.hr)
https://www.imdb.com/title/tt26877795/?ref_=fn_al_tt_1
Kind of Kindness, 2024. Yorgos Lanthimos, 165 min. IE/UK/US/GR
Scenarij: Yorgos Lanthimos, Efthimis Filippou
Uloge: Emma Stone, Jesse Plemons, Willem Dafoe, Margaret Qualley, Hong Chau, Joe Alwyn, Mamoudou Athie,
Hunter Schafer
Nemam namjeru raditi velike ili male filmove, ja radim filmove kakve želim raditi. Bitna mi je kreativna sloboda i suradnici kojima vjerujem. (Yorgos Lanthimos)
Triptična bajka koja prati čovjeka bez izbora koji pokušava preuzeti kontrolu nad svojim životom; policajca koji je zabrinut jer se njegova supruga, koja je nestala na moru, vratila i čini se kao druga osoba; te ženu odlučnu pronaći određenu osobu sa posebnom sposobnošću, koja je predodređena da postane duhovni vođa.
Istovremeno i hermetičan, i turoban, i podugačak, „Kinds of Kindness“ rezerviran je isključivo za najpravovjernije poklonike grčkog enfant terriblea... Međutim, nemoguće je poreći da su „ludi“ Grk i njegova dobro uhodana svita na velika platna još jednom uspješno prenijeli nihilistički „iščašenu” viziju svijeta natopljenu nasiljem, groteskom i morbidnim humorom koji će vas ili osvojiti ili odbiti. (Kristian Komorčec, www.bug.hr)
„Kinds Kindness“ s velikim zadovoljstvom otkriva granicu između realizma i apsurdizma, a njegov scenarij briljira u ispitivanju ljudskih prirodnih želja kroz nefiltriranu leću. (Yasmine Kandil / Discussing Film)
Odvažno kreativan i histerično turoban Lanthimosov film. (Lisa Laman / Culturess)
Lanthimos, koji je u svim svojim dosadašnjim filmovima barem malo (a najčešće puno) govorio o kontroli, ovdje se raspištoljio i napravio omnibus koji govori praktički isključivo o kontroli. Pritom je sve... pomalo izmaklo kontroli. (Zrinka Pavlić / tportal)
Vjerujem mu više no i jednom drugom redatelju... Prije 10 godina susreli smo se zbog filma ‘Miljenica’. Odmah me osvojio svojim nastupom koji je suprotan njegovim filmovima. Uvučena sam u njegove ideje, svijet koji prikazuje. Nas dvoje imamo sličan ukus. Ja sam feministica koja voli raditi s Yorgosom. To su priče koje me zanimaju, to su likovi koji me zanimaju (Emma Stone o suradnji s Yorgosom Lathimosom)
https://www.imdb.com/title/tt22408160/?ref_=fn_al_tt_1
Kaibutsu / Monster, 2023. Kore-eda Hirokazu, 127 min. JP
Scenarij: Yuji Sakamoto
Uloge: Soya Kurokawa, Hinata Hiiragi, Sakura Andô, Eita Nagayama
Dobitnik nagrade za najbolji scenarij na festivalu u Cannesu!
Kad se njezin mladi sin Minato započne čudno ponašati, njegova majka osjeća da nešto nije u redu. Otkrivši da je učitelj odgovoran za njegovo ponašanje, odjuri u školu zahtijevajući saznati o čemu se točno radi. Ali kako se priča raspetljava kroz oči majke, učitelja i samog djeteta, prava istina uskoro izlazi na vidjelo…
Nježno razoran u svojoj suosjećajnosti, „Monster“ je remek-djelo mijenjanja perspektiva koje iznenađuje do kraja. (konsenzus kritičara / rotten tomatoes)
“Čudovište” koristi svoj narativni stil u stilu “Rašomona” ne kao trik za zabavu ili trik, već kao društvenu vježbu koja svoje gledatelje tjera da ispitaju granice vlastite empatije sa svakom posljedičnom perspektivom ponavljajućeg vremenskog slijeda događaja. (Ankit Ojha / Cinema Elite)
Ništa nije onako kako se čini na prvi pogled u ovoj višestranoj priči koja odaje počast japanskom klasiku „Rashomonu“. (Alejandro Lingenti / La Nación )
Japansko filmsko stvaralaštvo u svom apsolutno najboljem izdanju. (Ben Turner / The Pink Lens)
Koristeći intrigantnu strukturu priče kako bi uvukao publiku u svoju čudnu, malu hipnotičku priču, Kore-eda namjerno otkriva istinu polako dio po dio, dok se mijenja različitim perspektivama, čineći film jednim od prekrasnih, skrivenih dragulja prošle godine. (Jeff Beck / The Blu Spot)
https://www.imdb.com/title/tt23736044/?ref_=nv_sr_srsg_0_tt_8_nm_0_in_0_q_Kaibutsu%2520
JOKER: LUDILO U DVOJE
Joker: Folie à Deux, 2024. Todd Philips, 138 min. US
Scenarij: Scott Silver, Todd Phillips
Uloge: Joaquin Phoenix, Lady Gaga, Brendan Gleeson, Catherine Keener, Zazie Beetz
Dvije godine nakon događaja u „Jokeru“ (2019.), Arthur Fleck sada je pacijent u državnoj bolnici Arkham gdje čeka suđenje za zločine koje je počinio kao Joker. Dok se bori sa svojim dvostrukim identitetom, Arthur ne samo da nailazi na pravu ljubav, već pronalazi i glazbu koja je oduvijek bila u njemu.
„Joker: Folie à Deux“ imao je svjetsku premijeru na 81. Međunarodnom filmskom festivalu u Veneciji 4. 9. 2024.
Briljantan film. (Pete Hammond / Deadline Hollywood)
Genijalan i duboko uznemirujući film. (Geoffrey Macnab / Independent)
Najzanimljiviji film o Arthuru Flecku. Joaquin Phoenix je odvažan, patetičan u impresivno čudnom nastavku Todda Phillipsa. (William Bibbiani / The Wrap)
Bilo je drugačije od bilo čega što sam ikada prije radila. (Lady Gaga)
https://www.imdb.com/title/tt11315808/?ref_=fn_al_tt_1
Megalopolis, 2024. Francis Ford Coppola, 138 min. US
Scenarij: Francis Ford Coppola
Uloge: Adam Driver, Giancarlo Esposito, Nathalie Emmanuel, Aubrey Plaza, Shia LaBeouf, Jon Voight, Laurence Fishburne, Talia Shire, Jason Schwartzman, Kathryn Hunter, Grace VanderWaal, Chloe Fineman, James Remar, DB Sweeney, Dustin Hoffman
Jedan je redatelj uvijek bio ispred svog vremena. (Laurence Fishburne)
Jedan od najvećih redatelja u povijesti svjetske kinematografije, Francis Ford Coppola predstavlja vizionarsko remek-djelo, znanstveno-fantastični spektakl „Megalopolis“, epsku (rimsku) priču smještenu u modernu Ameriku. Grad Novi Rim mora se promijeniti što uzrokuje sukob između Cezara Katiline, genijalnog umjetnika koji traži put do utopijske, idealističke budućnosti te njegovog suparnika, gradonačelnika Franklina Cicerona koji, pak, želi ostati vjeran regresivnom statusu quo, vječnoj pohlepi, osobnim interesima te partizanskom načinu ratovanja. Između njih dvojice nalazi se Julija Ciceron, gradonačelnikova kćerka čija ljubav prema Cezaru razdire njezinu odanost prema obojici te ju na taj način tjera da sama otkrije što čovječanstvo uistinu zaslužuje…
Razvijan desetljećima, „Megalopolis“ je proizašao iz Coppoline želje da napravi film povlačeći paralele između pada Rima i budućnosti Sjedinjenih Država tako što će događaje Katilinine zavjere smjestiti u moderni New York City. Ideju za film začeo je 1977., a aktivno ju je počeo razvijati 1983. sklapajući bilješke za budući scenarij. „Jako sam želio napisati ovu priču. Svi znaju da je Amerika reinkarnacija republikanskog Rima jer naši utemeljitelji nisu željeli kralja, željeli su da bude poput rimske republike. Ne možeš prošetati NewYorkom a da to ne shvatiš – naposlijetku, pokriven je rimskim građevinama. Dakle, moja je namjera bila napisati rimski ep smješten u suvremeni New York koji je kopirao stari Rim.“ (Francis Ford Coppola)
„Megalopolis“ je događaj na koji vas ništa ne može pripremiti. (Laurence Fishburne)
Briljantno, vizionarsko remek-djelo! (Gregory Nava, redatelj)
Coppola je toliko ozbiljan u svom istraživanju kraja carstva i nasljeđa kao filmaš i kao osoba koja promatra kolektivno stremljenje prema katastrofi. Jednostavno morate poštovati i diviti se tome što „Megalopolis“ postoji. (Wenlei Ma / The Nightly)
U vrijeme kada se redatelji poput Todda Phillipsa i Zacka Snydera proglašavaju "vizionarskim" filmašima, Francis Coppola se vratio da im pokaže što taj pojam zapravo znači. (Peter Sobczynski / Auteurist Class)
Gledatelji bi trebali zanemariti recenzije i pogledati ga prije nego što se neizbježno revalorizira kao vizionarski klasik. (Oli Welsh / Polygon)
Prenatrpana, snažna, uzavrela priča o korijenima fašizma koju bi samo nemilosrdni gledatelj nazvao katastrofom. (Joshua Rothkop / Los Angeles Times)
Fascinantan film divljih vizija, uzvišenih ideala, kinematografskih aluzija, književnih referenci i povijesnim fusnotama - sve je to Coppola pretočio u prilično jednostavnu priču o čovjeku s planom. (Manohla Dargis / New York Times)
„Megalopolis“ je možda je najluđa stvar koju sam ikada vidio. I lagao bih kad bih rekao da nisam uživao u svakoj sekundi. (Bilge Ebiri / Vulture)
„Megalopolis“ nije samo transcendentalni užitak za osjetila, to je manifestacija Coppolinih snova o čovječanstvu i njegove predanosti kinematografiji. (Brittany Patrice Witherspoon / Rant)
S „Megalopolisom“ Coppola utrpava 85 godina vrijednog umjetničkog poštovanja i romantične ljubavi u nezgrapni, kričav i transcendentno iskren manifest o ulozi umjetnika na kraju carstva. (David Ehrlichindie / Wire)
p.s. mali povratak u Coppolinu prošlost, ponajviše zbog polarizirajućih kritika nakon canneske premijere „Megalopolisa“
„Moj najveći strah je napraviti stvarno usran, neugodan, pompozan film o važnoj temi, i ja to radim. Govorim vam iz najiskrenije dubine svog srca, film neće biti dobar.“ (F.F. Coppola 1978.).
Film je bio „Apokalipsa danas“, i bio je dobar (još uvijek je!), a ostalo je povijest.
Dio te povijesti bila je i Coppolina reputacija neustrašivog avanturista koji je bio spreman riskirati sve, prkositi studijskim odjelima, ići na rub propasti i ludila, a sve za dobrobit umjetnosti. Snimanje „Apokalipse danas“ zacementiralo je tu legendu – epski razmjeri, ludilo u džungli, srčani udari, prekoračenje budžeta, loše vrijeme i ne tako privlačna glumačka ekipa. Osim Branda, naravno. U konačnici, Coppolin pristup protiv establišmenta proizveo je neke od najvećih kinematografskih trijumfa (trilogija Kum, Conversation, Drakula).
https://www.imdb.com/title/tt10128846/?ref_=fn_al_tt_1
IN MEMORIAM ALAIN DELON
Le clan des Siciliens, 1969. Henri Verneuil, 120 min. FR/IT
Scenarij: Henri Verneuil, José Giovanni i Pierre Pélégri prema romanu „Le clan des Siciliens“
Augustea Le Bretona
Uoge: Jean Gabin, Lino Ventura, Alain Delon, Irina Demick
Nakon saslušanja u policijskoj postaji, profesionalni ubojica Roger Sartet uspije pobjeći iz policijskog vozila uz pomoć pripadnika mafijaškog klana Manalese sa Sicilije. Na čelu je pak klana postariji Vittorio Manalese koji upravo smišlja spektakularnu pljačku dragulja u kojoj bi glavnu riječ vodio upravo Sartet. Istodobno, taj plan pokušava osujetiti policijski detektiv Le Goff kojemu je Sartet pobjegao ispred nosa.
Ovaj kriminalistički film ponovno je osvježio žanr, podižući ga na višu razinu sa svojom glumom, dubokim karakterom studija i atraktivne fotografije. (Rémi Fournier Lanzoni / French Cinema: From Its Beginnings to the Present)
Verneuilu možda nedostaje trpka oštrica koju su Dassin i Melville donosili svojim radovima, ali se ipak pokazao vještim majstorom - također zna kako okupiti filmsku ekipu, okupljajući glumačke veličine, vrsnog snimatelja Henrija Decaëa, te proslavljenog skladatelja Ennia Morriconea. (Budd Wilkins / Slant Magazine)
https://www.imdb.com/title/tt0064169/?ref_=fn_al_tt_1
Kind of Kindness, 2024. Yorgos Lanthimos, 165 min. IE/UK/US/GR
Scenarij: Yorgos Lanthimos, Efthimis Filippou
Uloge: Emma Stone, Jesse Plemons, Willem Dafoe, Margaret Qualley, Hong Chau, Joe Alwyn, Mamoudou Athie,
Hunter Schafer
Nemam namjeru raditi velike ili male filmove, ja radim filmove kakve želim raditi. Bitna mi je kreativna sloboda i suradnici kojima vjerujem. (Yorgos Lanthimos)
Triptična bajka koja prati čovjeka bez izbora koji pokušava preuzeti kontrolu nad svojim životom; policajca koji je zabrinut jer se njegova supruga, koja je nestala na moru, vratila i čini se kao druga osoba; te ženu odlučnu pronaći određenu osobu sa posebnom sposobnošću, koja je predodređena da postane duhovni vođa.
Istovremeno i hermetičan, i turoban, i podugačak, „Kinds of Kindness“ rezerviran je isključivo za najpravovjernije poklonike grčkog enfant terriblea... Međutim, nemoguće je poreći da su „ludi“ Grk i njegova dobro uhodana svita na velika platna još jednom uspješno prenijeli nihilistički „iščašenu” viziju svijeta natopljenu nasiljem, groteskom i morbidnim humorom koji će vas ili osvojiti ili odbiti. (Kristian Komorčec, www.bug.hr)
„Kinds Kindness“ s velikim zadovoljstvom otkriva granicu između realizma i apsurdizma, a njegov scenarij briljira u ispitivanju ljudskih prirodnih želja kroz nefiltriranu leću. (Yasmine Kandil / Discussing Film)
Odvažno kreativan i histerično turoban Lanthimosov film. (Lisa Laman / Culturess)
Lanthimos, koji je u svim svojim dosadašnjim filmovima barem malo (a najčešće puno) govorio o kontroli, ovdje se raspištoljio i napravio omnibus koji govori praktički isključivo o kontroli. Pritom je sve... pomalo izmaklo kontroli. (Zrinka Pavlić / tportal)
Vjerujem mu više no i jednom drugom redatelju... Prije 10 godina susreli smo se zbog filma ‘Miljenica’. Odmah me osvojio svojim nastupom koji je suprotan njegovim filmovima. Uvučena sam u njegove ideje, svijet koji prikazuje. Nas dvoje imamo sličan ukus. Ja sam feministica koja voli raditi s Yorgosom. To su priče koje me zanimaju, to su likovi koji me zanimaju (Emma Stone o suradnji s Yorgosom Lathimosom)
https://www.imdb.com/title/tt22408160/?ref_=fn_al_tt_1
Svemu dođe kraj, 2024. Rajko Grlić. 89 min. HR / MNE / BU / RS / TU
Scenarij: Rajko Grlić, Ante Tomić
Uloge: Jelena Đokić, Živko Anočić, Ksenija Marinković, Marina Redžepović, Anjela Nedyalkova, Janko Popović Volarić, Boris Isaković, Dejan Aćimović, Emir Hadžihafizbegović
Nakon svakog filma mislim – taj će mi biti zadnji. Ovo je moj četvrti zadnji. (Rajko Grlić)
Maks Pinter, uspješni zagrebački odvjetnik, oslobodio je svoga klijenta, bogatog i moćnog Dinka Horvata od optužnice za dvostruko umorstvo. Na proslavi, pijani Maks Dinku kaže da je hladnokrvni ubojica radnika koji su samo došli pitati za svoju plaću. Sukob s jednim od stupova društva Maksa će učiniti nepoželjnim; izgubit će partnera i klijente, ostavit će ga žena… Uz pomoć Nine, ljubavi iz studentskih dana, Maks će krenuti u osvetnički pohod. S druge strane, nitko u ovoj priči nije posve nevin i svi su duboko isprepleteni.
Scenarij se naslanja na roman Miroslava Krleže »Na rubu pameti«. Jer ono o čemu piše Krleža i danas je aktualno, isti je to gnjev, ista ljutnja što bogataši, tajkuni svake vrste, mogu sve, pa i ubiti dva siromaha bez ikakvih posljedica, bez osude javnosti. No, Krležino djelo, kako rekoše govornici, nije dramsko štivo. Scenarij je i zbog toga imao 12 verzija. Nakon premijere koscenarist Ante Tomić je mišljenja kako bi, da je živ, Krleža filmom bio zadovoljan. „Mislim da smo sačuvali taj bijes, to gađenje nad tim malograđanstvom koje prijeđe preko zločina zbog svoje udobnosti. Mislim da smo u tome ostali vjerni izvorniku.“
Konačno da netko ekranizira priču o hrvatskim lopinama koje su uništavale Hrvatsku i hrvatsko gospodarstvo, a bili u zaštiti politike. (Miroslav Hreljac / komentari / telegram.hr)
Novi film Rajka Grlića hrabar je i važan krik protiv ere opsesivnog zaborava. (Miran Pavić / telegram.hr)
S protokom vremena tek ćemo svi shvatiti kakav smo značajan, hrabar i po meni velik film napravili. (Emir Hadžihafizbegović)
Rajko Grlić uz pomoć Krleže satire bogataše, i dobro mu ide. (Zrinka Pavlić / tportal.hr)
Ovaj film pokazuje da Grlić još ima što reći, još ima kreativne snage, a vrlo uspješno pridonosi i najpopularnijim filmskim trendovima. (Zrinka Pavlić / tportal.hr)
Boli me što su iz naše zemlje otišli odlikaši, a njome zavladali ponavljači. (Rajko Grlić)
https://www.imdb.com/title/tt30012572/?ref_=nv_sr_srsg_0_tt_1_nm_0_in_0_q_SVEMU%2520DO%25C4%2590E%2520KRAJ
JOKER: LUDILO U DVOJE
Joker: Folie à Deux, 2024. Todd Philips, 138 min. US
Scenarij: Scott Silver, Todd Phillips
Uloge: Joaquin Phoenix, Lady Gaga, Brendan Gleeson, Catherine Keener, Zazie Beetz
Dvije godine nakon događaja u „Jokeru“ (2019.), Arthur Fleck sada je pacijent u državnoj bolnici Arkham gdje čeka suđenje za zločine koje je počinio kao Joker. Dok se bori sa svojim dvostrukim identitetom, Arthur ne samo da nailazi na pravu ljubav, već pronalazi i glazbu koja je oduvijek bila u njemu.
„Joker: Folie à Deux“ imao je svjetsku premijeru na 81. Međunarodnom filmskom festivalu u Veneciji 4. 9. 2024.
Briljantan film. (Pete Hammond / Deadline Hollywood)
Genijalan i duboko uznemirujući film. (Geoffrey Macnab / Independent)
Najzanimljiviji film o Arthuru Flecku. Joaquin Phoenix je odvažan, patetičan u impresivno čudnom nastavku Todda Phillipsa. (William Bibbiani / The Wrap)
Bilo je drugačije od bilo čega što sam ikada prije radila. (Lady Gaga)
https://www.imdb.com/title/tt11315808/?ref_=fn_al_tt_1
NAKON LJETA
Nakon ljeta, 2024. Danis Tanović, 98 min. HR/BiH/RS/RO/SI
Scenarij: Anja Matković, Nikola Kuprešanin, Danis Tanović
Uloge: Anja Matković, Uliks Fehmiu, Goran Navojec, Mario Knezović, Mirela Brekalo, Ivana Roščić, Snježana Sinovčić, Marija Škaričić, Luka Juričić, Boris Ler
Priča o mladoj ženi kojoj se u potrazi za korijenima na malom otoku dogodi nenadana romansa u kasno ljeto i koja prerasta u priču o prihvaćanju, oprostu i ljubavi prema drugome, prema otoku, a najviše prema sebi.
Ugodna drama, istovremeno zabavna i prožeta dirljivom sjetom. (Alissa Simon / Variety)
„Nakon ljeta“ je gledljiv film koji ne dostiže puni potencijal. (Marko Stojiljković / lupiga.com)
Nježan i atmosferičan uradak, koji je očita kolaboracija niza raznolikih kreativnih vizija, oda je ljetu, ljubavi, ali prije svega roditeljima i načinu na koji nas oblikuju, čak i kada fizički nisu tu. (Tara Jović / vogueadria.com)
Neuredna je i povremeno simpatična priča o izgubljenim ljudima koji prečesto slušaju svoje srce, a prerijetko svoj mozak. (Damjan Raknić / JL)
Nadam se da će ovaj film kod žena probuditi suosjećajnost i senzibilitet jer govori i o borbi za pripadanje u društvu. Scenarij je doživio određene izmjene, ali prirodno je da se scenarij mijenja i prilagođava mjestu snimanja. Danis je oduvijek želio snimiti morski film, na otoku, i tako je spontano došlo do naše suradnje. (Anja Matković, ko-scenaristica i glavna glumica)
Novi film Danisa Tanovića šarmantno balansira između potresne ljubavne drame i zaigrane bajke. (Gea Vlahović / telegram.hr)
https://www.imdb.com/title/tt26877795/?ref_=fn_al_tt_1
MALA GANGSTERICA
Lucy ist jetzt Gangster, 2022. Till Endemann, 89 min. DE
Scenarij: Andreas Cordes, Till Endemann
Uloge: Kostja Ullmann, Franziska Wulf, Kailas Mahadevan, Valerie Arnemann, Violetta Arnemann
Desetogodišnja Lucy je zaista predobra za ovaj svijet. Uvijek je dobro odgojena i ljubazna u svakoj situaciji. Zajedno sa svojom najboljom prijateljicom Rimom, Lucy pokušava učiniti svijet boljim svakim svojim malim činom dobrote. No, tada nastaje katastrofa: Lucyni roditelji vode slastičarnicu, a kada im se pokvari omiljeni aparat za sladoled, slastičarnici prijeti zatvaranje. Odlučna da spasi slastičarnicu pod svaku cijenu, Lucy nakon dugog razmišljanja dolazi na ludu ideju zaključi da je jedini način da brzo prikupi novac pljačka banke.
“Mala gangsterica” prenosi gangstersku komediju u osnovnu školu, i to dobro funkcionira jer film zadržava svoju lakoću, posebno sukobe protagonistice - uključujući onaj s predpolicajkom Rimom - i njezinu transformaciju. Blizanke Valerie i Violetta Arnemann utjelovljuju Lucy toliko uvjerljivo da Endemann ne mora svoju "gangstersku Lucy" na kraju odjenuti u "zlu" odjeću kako bi ljudi povjerovali njezinoj odlučnosti. (www.filmdienst.de)
Film nasmijava i mlade i stare: dobro odglumljena, živahna, živopisna obiteljska komedija koja je osvojila nagradu u Zürichu Film Festivalu 2022. - nagradio ju je dječji žiri. (cinergie.ch)
https://www.imdb.com/title/tt11307462/?ref_=fn_al_tt_1
Kind of Kindness, 2024. Yorgos Lanthimos, 165 min. IE/UK/US/GR
Scenarij: Yorgos Lanthimos, Efthimis Filippou
Uloge: Emma Stone, Jesse Plemons, Willem Dafoe, Margaret Qualley, Hong Chau, Joe Alwyn, Mamoudou Athie,
Hunter Schafer
Nemam namjeru raditi velike ili male filmove, ja radim filmove kakve želim raditi. Bitna mi je kreativna sloboda i suradnici kojima vjerujem. (Yorgos Lanthimos)
Triptična bajka koja prati čovjeka bez izbora koji pokušava preuzeti kontrolu nad svojim životom; policajca koji je zabrinut jer se njegova supruga, koja je nestala na moru, vratila i čini se kao druga osoba; te ženu odlučnu pronaći određenu osobu sa posebnom sposobnošću, koja je predodređena da postane duhovni vođa.
Istovremeno i hermetičan, i turoban, i podugačak, „Kinds of Kindness“ rezerviran je isključivo za najpravovjernije poklonike grčkog enfant terriblea... Međutim, nemoguće je poreći da su „ludi“ Grk i njegova dobro uhodana svita na velika platna još jednom uspješno prenijeli nihilistički „iščašenu” viziju svijeta natopljenu nasiljem, groteskom i morbidnim humorom koji će vas ili osvojiti ili odbiti. (Kristian Komorčec, www.bug.hr)
„Kinds Kindness“ s velikim zadovoljstvom otkriva granicu između realizma i apsurdizma, a njegov scenarij briljira u ispitivanju ljudskih prirodnih želja kroz nefiltriranu leću. (Yasmine Kandil / Discussing Film)
Odvažno kreativan i histerično turoban Lanthimosov film. (Lisa Laman / Culturess)
Lanthimos, koji je u svim svojim dosadašnjim filmovima barem malo (a najčešće puno) govorio o kontroli, ovdje se raspištoljio i napravio omnibus koji govori praktički isključivo o kontroli. Pritom je sve... pomalo izmaklo kontroli. (Zrinka Pavlić / tportal)
Vjerujem mu više no i jednom drugom redatelju... Prije 10 godina susreli smo se zbog filma ‘Miljenica’. Odmah me osvojio svojim nastupom koji je suprotan njegovim filmovima. Uvučena sam u njegove ideje, svijet koji prikazuje. Nas dvoje imamo sličan ukus. Ja sam feministica koja voli raditi s Yorgosom. To su priče koje me zanimaju, to su likovi koji me zanimaju (Emma Stone o suradnji s Yorgosom Lathimosom)
https://www.imdb.com/title/tt22408160/?ref_=fn_al_tt_1
C'è ancora domani, 2023. Paola Cortellesi, 118 min. IT
Scenarij: Furio Andreotti, Giulia Calenda, Paola Cortellesi
Uloge: Paola Cortellesi, Valerio Mastandrea, Romana Maggiora Vergano, Emanuela Fanelli, Giorgio Colangeli, Mattia Baldo, Gianmarco Filippini, Vinicio Marchioni
Rim, sredina 1940-ih. Delia je kućanica koja brine o suprugu Ivanu, njihovo troje djece i svekru Ottorinu, a uz to obavlja sitne honorarne poslove. Ivano je pak neprikosnoveni gospodar obitelji koji zarađuje jedva dovoljno za osigurati krov nad glavom, no ima potrebu stalno podsjećati tko je hranitelj obitelji, ponekad ružnim riječima, a nekad uz pomoć remena. Delija obiteljsku situaciju pokorno prihvaća pokušavajući djeci osigurati što bolji život, a najveća joj je želja udaja kćerke Marcelle za dobrog i plemenitog supruga. Međutim, kada jednoga dana primi misteriozno pismo, počinje kovati neke nove planove.
Inspirativna humoristična drama, redateljski prvijenac popularne talijanske glumice Paole Cortellesi, pokorila je talijanske kino dvorane i bila gledanija od najpopularnijih blockbustera prošle godine.
Ovaj film nerijetko svrstavaju u kategoriju ženskih filmova, no od iste treba pobjeći. Filmovi su i trebaju biti za svakoga! Ipak, „Uvijek postoji sutra“ lijep je obol ženskoj povijesti, kao i hvala onima koji su na mikro i makro razinama donijeli pozitivne promjene. Riječ je o jednom od onih naslova čiji će vam kraj izmamiti osmijeh, a nećete moći sakriti ni osjećaj ponosa. Tu je i tinjajuća zahvalnost za sve članice vaše obitelji, tihe junakinje koje su popločile vaš put, a njihova junaštva često ne bivaju opjevana. (Martina Petrović / www.journal.hr)
Promišljeno, emocionalno zadovoljavajuće i neizmjerno zabavno djelo, sa završetkom koji inteligentno dinamizira naša očekivanja. (Jonathan Romney / Financial Times)
Istovremeno i nepretenciozan, i zabavan, i emotivan, crno-bijeli redateljski prvijenac Paole Cortellesi jedno je od ugodnijih iznenađenja ove godine. (Kristian Komorčec / bug.hr)
Najgledaniji talijanski film 2023. godine svojevrsni je feministički realizam koji je redateljica Paola Cortellesi snimila u besprijekornom neorealističnom stilu. Ova socijalna drama koja se fokusira na položaj talijanske žene iz radničke klase netom nakon završetka Drugog svjetskog rata obraća se i ženama današnjice s porukom upozorenja, ali i nade. (Zrinka Pavlić / tportal.hr)
Naracija sa strahovitim samopouzdanjem i sjajem koja odaje počast ranim filmovima Vittorija De Sice i Federica Fellinija. (Peter Bradshaw / The Guardian)
Priča filma je izmišljena, ali u njemu puno priča moje obitelji. Ja sam pola Rimljanka, a pola iz Abruzza. Moja je majka došla u Rim sa šest godina i ovdje je provela vrlo rano djetinjstvo. Ali mnoge priče iz kojih sam crpila inspiraciju potječu od moje bake. To je i razlog zašto sam film zamislila crno-bijelim. Kad vam se vraćaju slike prošlosti u Rimu, one nikad nisu u boji. Rim mog filma jako je daleko od današnjeg Rima. Ali, Rim je mnogo stvari. Postoji Rim središta, Rim dobrih susjedstava, zatim postoji popularni Rim... onaj predgrađa... (redateljica Paola Cortellesi)
https://www.imdb.com/title/tt21800162/?ref_=nv_sr_srsg_0_tt_2_nm_0_in_0_q_C%27%25C3%25A8%2520ancora%2520domani%252C%25202023.%2520
Megalopolis, 2024. Francis Ford Coppola, 138 min. US
Scenarij: Francis Ford Coppola
Uloge: Adam Driver, Giancarlo Esposito, Nathalie Emmanuel, Aubrey Plaza, Shia LaBeouf, Jon Voight, Laurence Fishburne, Talia Shire, Jason Schwartzman, Kathryn Hunter, Grace VanderWaal, Chloe Fineman, James Remar, DB Sweeney, Dustin Hoffman
Jedan je redatelj uvijek bio ispred svog vremena. (Laurence Fishburne)
Jedan od najvećih redatelja u povijesti svjetske kinematografije, Francis Ford Coppola predstavlja vizionarsko remek-djelo, znanstveno-fantastični spektakl „Megalopolis“, epsku (rimsku) priču smještenu u modernu Ameriku. Grad Novi Rim mora se promijeniti što uzrokuje sukob između Cezara Katiline, genijalnog umjetnika koji traži put do utopijske, idealističke budućnosti te njegovog suparnika, gradonačelnika Franklina Cicerona koji, pak, želi ostati vjeran regresivnom statusu quo, vječnoj pohlepi, osobnim interesima te partizanskom načinu ratovanja. Između njih dvojice nalazi se Julija Ciceron, gradonačelnikova kćerka čija ljubav prema Cezaru razdire njezinu odanost prema obojici te ju na taj način tjera da sama otkrije što čovječanstvo uistinu zaslužuje…
Razvijan desetljećima, „Megalopolis“ je proizašao iz Coppoline želje da napravi film povlačeći paralele između pada Rima i budućnosti Sjedinjenih Država tako što će događaje Katilinine zavjere smjestiti u moderni New York City. Ideju za film začeo je 1977., a aktivno ju je počeo razvijati 1983. sklapajući bilješke za budući scenarij. „Jako sam želio napisati ovu priču. Svi znaju da je Amerika reinkarnacija republikanskog Rima jer naši utemeljitelji nisu željeli kralja, željeli su da bude poput rimske republike. Ne možeš prošetati NewYorkom a da to ne shvatiš – naposlijetku, pokriven je rimskim građevinama. Dakle, moja je namjera bila napisati rimski ep smješten u suvremeni New York koji je kopirao stari Rim.“ (Francis Ford Coppola)
„Megalopolis“ je događaj na koji vas ništa ne može pripremiti. (Laurence Fishburne)
Briljantno, vizionarsko remek-djelo! (Gregory Nava, redatelj)
Coppola je toliko ozbiljan u svom istraživanju kraja carstva i nasljeđa kao filmaš i kao osoba koja promatra kolektivno stremljenje prema katastrofi. Jednostavno morate poštovati i diviti se tome što „Megalopolis“ postoji. (Wenlei Ma / The Nightly)
U vrijeme kada se redatelji poput Todda Phillipsa i Zacka Snydera proglašavaju "vizionarskim" filmašima, Francis Coppola se vratio da im pokaže što taj pojam zapravo znači. (Peter Sobczynski / Auteurist Class)
Gledatelji bi trebali zanemariti recenzije i pogledati ga prije nego što se neizbježno revalorizira kao vizionarski klasik. (Oli Welsh / Polygon)
Prenatrpana, snažna, uzavrela priča o korijenima fašizma koju bi samo nemilosrdni gledatelj nazvao katastrofom. (Joshua Rothkop / Los Angeles Times)
Fascinantan film divljih vizija, uzvišenih ideala, kinematografskih aluzija, književnih referenci i povijesnim fusnotama - sve je to Coppola pretočio u prilično jednostavnu priču o čovjeku s planom. (Manohla Dargis / New York Times)
„Megalopolis“ je možda je najluđa stvar koju sam ikada vidio. I lagao bih kad bih rekao da nisam uživao u svakoj sekundi. (Bilge Ebiri / Vulture)
„Megalopolis“ nije samo transcendentalni užitak za osjetila, to je manifestacija Coppolinih snova o čovječanstvu i njegove predanosti kinematografiji. (Brittany Patrice Witherspoon / Rant)
S „Megalopolisom“ Coppola utrpava 85 godina vrijednog umjetničkog poštovanja i romantične ljubavi u nezgrapni, kričav i transcendentno iskren manifest o ulozi umjetnika na kraju carstva. (David Ehrlichindie / Wire)
p.s. mali povratak u Coppolinu prošlost, ponajviše zbog polarizirajućih kritika nakon canneske premijere „Megalopolisa“
„Moj najveći strah je napraviti stvarno usran, neugodan, pompozan film o važnoj temi, i ja to radim. Govorim vam iz najiskrenije dubine svog srca, film neće biti dobar.“ (F.F. Coppola 1978.).
Film je bio „Apokalipsa danas“, i bio je dobar (još uvijek je!), a ostalo je povijest.
Dio te povijesti bila je i Coppolina reputacija neustrašivog avanturista koji je bio spreman riskirati sve, prkositi studijskim odjelima, ići na rub propasti i ludila, a sve za dobrobit umjetnosti. Snimanje „Apokalipse danas“ zacementiralo je tu legendu – epski razmjeri, ludilo u džungli, srčani udari, prekoračenje budžeta, loše vrijeme i ne tako privlačna glumačka ekipa. Osim Branda, naravno. U konačnici, Coppolin pristup protiv establišmenta proizveo je neke od najvećih kinematografskih trijumfa (trilogija Kum, Conversation, Drakula).
https://www.imdb.com/title/tt10128846/?ref_=fn_al_tt_1
Les filles d'Olfa, 2023. Kaouther Ben Hania, 107 min. FR/TU/SA/DE/CY
U travnju 2016. godine Olfa Hamrouni našla se u središtu medijske pažnje u Tunisu. Njene dvije starije kćeri, 15-godišnja Rahma i 16-godišnja Ghofrane, pobjegle su od kuće, otišle u Libiju i pridružile se ISIL-u. Vjenčale su se, a Ghofrane je postala majka. Njihovi muževi ubijeni su u zračnom napadu američkih snaga dok su njih dvije uhićene te osuđene na 16 godina zatvora. Za majku, kriva je bila vlada Tunisa koja ih nije spriječila u bijegu u Libiju.
Film je ove godine nominiran za nagradu Oscar u kategoriji najboljeg dokumentarnog filma. Osvajač je nagrade Cesar (francuski Oscar) za najbolji dokumentarni film, te nagrade Veliki pečat za najbolji film ovogodišnjeg ZagrebDox festivala. Ukupno je osvojo preko 20 nagrada na festivalima šorom svijeta.
Jedan je od najboljih dokumentaraca koje sam ikad vidjela. Održava majstorski tečaj snimanja dokumentarnog filma, na način koji ne samo da privlači publiku, već i poštuje delikatnu temu i sudionike. (Clotilde Chinnici / Loud and Clear Reviews)
Uvjerljiva, dirljiva priča o sjećanju i generacijskoj traumi, srceparajući putokaz prema radikalizaciji obitelji obilježenoj očajem. (Hope Madden / The Screening Room Podcast)
Ove godine, ili bilo koje godine, nećete vidjeti niti jedan ovakav film. (Linda Holmes / NPR)
https://www.imdb.com/title/tt27502426/?ref_=fn_al_tt_1
IN MEMORIAM JAMES EARL JONES
Conan the Barbarian, 1982. John Milius, 129 min.
Scenarij: John Milius, Oliver Stone, Edward Summer prema pričama Roberta E. Howarda
Uloge: Arnold Schwarzenegger, James Earl Jones, Sandahl Bergman, Mako
Ovamo je došao Conan iz Cimmerije, crne kose, prkosnih očiju, s mačem u ruci, lopov, pljačkaš, ubojica, s ogromnom tugom i ogromnim veseljem, kako bi zgazio draguljima optočena prijestolja na Zemlji svojim ogromnim stopalima...
Kada mu banda okrutnih ubojica i njihov hladnokrvni vođa ubiju roditelje, Conanovo djetinjstvo se pretvara u nemilosrdno ropstvo kako bi postao gladijator za zabavu svojih otmičara. Kada napokon postane slobodan, Conan kreće u opasan, krvavi pohod da bi osvetio roditelje...
Velik komercijalni uspjeh film ponajviše zahvaljuje pravodobnom pojavljivanju; premijerno je prikazan u razdoblju povećanog zanimanja za podžanr tzv. filma mača i magije, prouzročen poglavito popularnošću igre „Dungeons and Dragons“. Iako često smatran tek eksploatacijskim filmom, „Conan“ je raskošno epsko djelo u kojemu su vjerno ekranizirani trivijalni predlošci Roberta E. Howarda. Pritom Milius predlošku pristupa ozbiljno te dočarava uvjerljiv, čak i vrlo realističan pripovjedni svijet; film ne očituje parodične konotacije, a rijetki komični trenutci uglavnom su vezani za sporedne likove. Film impresionira i svojom likovnošću, a posebno i preciznošću u osmišljavanju kostimografskih detalja, dok vrsno koreografirane scene borbi sadržavaju i izravan prikaz nasilja. S uglavnom neiskusnom glumačkom ekipom (izuzev J. E. Jonesa i M. Von Sydowa), film je emocionalno zasnovan na motivu herojstva glavnog junaka, potpomognutog grandioznom glazbenom pratnjom B. Poledourisa. U režiji R. Fleischera 1984. snimljen je slabiji nastavak „Conan razarač“. (Mario Sablić/HFS)
Ovo je jedan filozofski dubok, dramski slojevit i emotivan uradak, puno više od "sword&sorcery" spektakla i krvavog filma osvete, iako izvrsno funkcionira i kao takav.(Marko Njegić, Slobodna Dalmacija)
Kao priča o propalu starom svijetu ponikla iz mentalnih zasada novog i, barem izvana, povijesno najsnažnijeg, Miliusov film tako ostaje fenomen za sebe - iznimno relevantan i žanrovski i metafilmski, ali rijetko kad shvaćan, a nikada nadmašen. (Vladimir C. Sever, Vijenac)
„Conan the Barbarian“ brzo je stekao kraljevski status među širim gledateljstvom, a za razliku od mnogih filmova, pa posebno i s&s žanra, pripada skupini koja s prolaskom vremena dobiva na vrijednosti. Dvije godine kasnije izaći će „Conan the Destroyer“, ali se radi o slabom nastavku čije su jedine svijetle točke ostali Arnold Schwarzenegger i glazbeni angažman Basila Poledourisa. (Decadent Sympozium / http://www.fantasy-hr.com/filmovi)
https://www.imdb.com/title/tt0082198/?ref_=fn_al_tt_1
Kind of Kindness, 2024. Yorgos Lanthimos, 165 min. IE/UK/US/GR
Scenarij: Yorgos Lanthimos, Efthimis Filippou
Uloge: Emma Stone, Jesse Plemons, Willem Dafoe, Margaret Qualley, Hong Chau, Joe Alwyn, Mamoudou Athie,
Hunter Schafer
Nemam namjeru raditi velike ili male filmove, ja radim filmove kakve želim raditi. Bitna mi je kreativna sloboda i suradnici kojima vjerujem. (Yorgos Lanthimos)
Triptična bajka koja prati čovjeka bez izbora koji pokušava preuzeti kontrolu nad svojim životom; policajca koji je zabrinut jer se njegova supruga, koja je nestala na moru, vratila i čini se kao druga osoba; te ženu odlučnu pronaći određenu osobu sa posebnom sposobnošću, koja je predodređena da postane duhovni vođa.
Istovremeno i hermetičan, i turoban, i podugačak, „Kinds of Kindness“ rezerviran je isključivo za najpravovjernije poklonike grčkog enfant terriblea... Međutim, nemoguće je poreći da su „ludi“ Grk i njegova dobro uhodana svita na velika platna još jednom uspješno prenijeli nihilistički „iščašenu” viziju svijeta natopljenu nasiljem, groteskom i morbidnim humorom koji će vas ili osvojiti ili odbiti. (Kristian Komorčec, www.bug.hr)
„Kinds Kindness“ s velikim zadovoljstvom otkriva granicu između realizma i apsurdizma, a njegov scenarij briljira u ispitivanju ljudskih prirodnih želja kroz nefiltriranu leću. (Yasmine Kandil / Discussing Film)
Odvažno kreativan i histerično turoban Lanthimosov film. (Lisa Laman / Culturess)
Lanthimos, koji je u svim svojim dosadašnjim filmovima barem malo (a najčešće puno) govorio o kontroli, ovdje se raspištoljio i napravio omnibus koji govori praktički isključivo o kontroli. Pritom je sve... pomalo izmaklo kontroli. (Zrinka Pavlić / tportal)
Vjerujem mu više no i jednom drugom redatelju... Prije 10 godina susreli smo se zbog filma ‘Miljenica’. Odmah me osvojio svojim nastupom koji je suprotan njegovim filmovima. Uvučena sam u njegove ideje, svijet koji prikazuje. Nas dvoje imamo sličan ukus. Ja sam feministica koja voli raditi s Yorgosom. To su priče koje me zanimaju, to su likovi koji me zanimaju (Emma Stone o suradnji s Yorgosom Lathimosom)
https://www.imdb.com/title/tt22408160/?ref_=fn_al_tt_1
Les filles d'Olfa, 2023. Kaouther Ben Hania, 107 min. FR/TU/SA/DE/CY
U travnju 2016. godine Olfa Hamrouni našla se u središtu medijske pažnje u Tunisu. Njene dvije starije kćeri, 15-godišnja Rahma i 16-godišnja Ghofrane, pobjegle su od kuće, otišle u Libiju i pridružile se ISIL-u. Vjenčale su se, a Ghofrane je postala majka. Njihovi muževi ubijeni su u zračnom napadu američkih snaga dok su njih dvije uhićene te osuđene na 16 godina zatvora. Za majku, kriva je bila vlada Tunisa koja ih nije spriječila u bijegu u Libiju.
Film je ove godine nominiran za nagradu Oscar u kategoriji najboljeg dokumentarnog filma. Osvajač je nagrade Cesar (francuski Oscar) za najbolji dokumentarni film, te nagrade Veliki pečat za najbolji film ovogodišnjeg ZagrebDox festivala. Ukupno je osvojo preko 20 nagrada na festivalima šorom svijeta.
Jedan je od najboljih dokumentaraca koje sam ikad vidjela. Održava majstorski tečaj snimanja dokumentarnog filma, na način koji ne samo da privlači publiku, već i poštuje delikatnu temu i sudionike. (Clotilde Chinnici / Loud and Clear Reviews)
Uvjerljiva, dirljiva priča o sjećanju i generacijskoj traumi, srceparajući putokaz prema radikalizaciji obitelji obilježenoj očajem. (Hope Madden / The Screening Room Podcast)
Ove godine, ili bilo koje godine, nećete vidjeti niti jedan ovakav film. (Linda Holmes / NPR)
https://www.imdb.com/title/tt27502426/?ref_=fn_al_tt_1
Love Lies Bleeding, 2024. Rose Glass, 104 min. UK/US
Scenarij: Rose Glass i Weronika Tofilska
Uloge: Kristen Stewart , Katy O'Brian , Jena Malone , Anna Baryshnikov , Dave Franco i Ed Harris
Eklektična priča o mladoj, ali povučenoj voditeljici teretane Lou koja upoznaje Jackie, ambicioznu djevojku koja se nalazi tek u prolazu kroz mali gradić usred ničega na putu do Las Vegasa gdje se planira natjecati u bodibildingu. Njih dvije vrlo se brzo sprijatelje, ali će ih prijateljstvo odvesti u neočekivano nasilje te zamršenu mrežu Louine kriminalu odane obitelji.
Požuda i nasilje sudaraju se u snažnom i dobro odglumljenom, iznimnom radu ko-scenaristice i redateljice Rose Glass. (konsenzus kritičara / rotten tomatoes)
Redateljica pokazuje čvrsto i razigrano žanrovsko pripovijedanje koji se ne boji otići na neka čudna, ali zadivljujuća mjesta kojima je nemoguće ne diviti se. (Jack Martin / Film Feeder)
Neo-noir s dvije queer žene u središtu, „Love Lies Bleeding“ zamagljuje sve barijere, rezultirajući ekstatičnom – a ponekad i mučnom – vizijom oslobođenja. (Joe George / The Progressive)
Redateljica se otkriva kao nadarena portretistica emocionalne intimnosti i mučnih činova nasilja. (Filipe Freitas / Always Good Movies)
Film koji je jednako privlačan koliko i bolan, jednako nemilosrdan koliko i romantičan. (Connor Lightbody / Movies We Texted About)
Ne dobivaš često priliku tumačiti ženske likove koji se na ovakav način ponašaju te u konačnici izlaze kao pobjednice. Jer, realno, žene u ovom filmu pobjeđuju na ružan način koji je ponekad teško za gledati, ali znam da je upravo to ono što ženama diljem svijeta treba da vide na filmu. (Kristen Stewart)
https://www.imdb.com/title/tt19637052/?ref_=fn_al_tt_1
Bastarden / The Promised Land, 2023. Nikolaj Arcel, 123 min. SW/DK/NO/DE
Scenarij: Nikolaj Arcel i Anders Thomas Jensen prema knjizi „The Captain and Ann Barbara“ Ide Jessen
Uloge: Mads Mikkelsen, Amanda Collin, Simon Bennebjerg
Danski kandidat za nagradu Oscar 2024.!
Dobitnik nagrade Europske filmske Akademije za najboljeg glumca!
Godine 1755. siromašni kapetan Ludvig Kahlen kreće u osvajanje surove, nenastanjive danske vrištine s naizgled nemogućim ciljem: izgraditi koloniju u ime kralja. U zamjenu dobit će kraljevsko ime za kojim očajnički žudi. No, samostalni vladar tog područja, nemilosrdni Frederik de Schinkel, arogantno vjeruje da ta zemlja pripada njemu. Kada de Schinkel sazna da su služavka Ann Barbara te njezin suprug
pobjegli s Kahlenom, privilegirani i osvetoljubivi vladar zaklinje se na osvetu čineći sve što je u njegovoj moći da izgna kapetana. No, Kahlena je teško zastrašiti te se on upušta u neravnopravnu borbu riskirajući pritom ne samo svoj život, već i život obitelji izopćenika koji se oko njega okupila…
Mads Mikkelson vodi nas kroz divlji teren „Obećane zemlje“ s tračkom nade u ovoj epskoj nordijskoj priči. (konsenzus kritičara / rotten tomatoes)
Unatoč svim svojim propustima u prikazivanju romantike, „Obećana zemlja“ je još uvijek inspirativna, neumoljivo oštra priča o jednoj beskrajnoj odlučnosti, nesalomljivoj volji da se postigne nemoguće unatoč svim izgledima. (Diana Tuova / Spotlight on Film)
Smještena u pozadini visokih i širokih krajobraza uz huk vjetrova, iskonska drama s impresivnom Mikkelsenovom izvedbom nudi moćnu priču (i) za naše vrijeme. (Jane Freebury)
Još jedan briljantan komad danske kinematografije. (Nadine Whitney / The Curb)
Film ide prema uzbudljivom i romantičnom završetku, završavajući u stilu staromodnih filmova kakvi se više ne snimaju. (Luke Goodsell / ABC News)
Zanimljiva, pametna i dosljedno dobro režirana i odglumljena „Obećana zemlja“. (John Serba / Decider)
https://www.imdb.com/title/tt20561198/?ref_=fn_al_tt_1
DAN AUDIOVIZUALNE BAŠTINE
Budući su mnogi zvučni zapisi, pokretne slike i drugi audiovizualni materijali nepovratno izgubljeni zbog zanemarivanja, prirodnog propadanja i tehnološke zastarjelosti, Svjetski dan audiovizualne baštine posebnu pozornost daje podizanju svijesti o važnosti audiovizualnih dokumenata kao sastavnog dijela nacionalnog identiteta svake zemlje i upozorava na hitnu potrebu njihove zaštite.
Zajedničkim naporima nacionalnih filmskih arhiva, televizija, radio stanica, udruga, ali i vlada pojedinih zemalja, organiziraju se lokalni programi, rasprave i javna predavanja, kao i posebne filmske projekcije kojima se ukazuje na postojeći problem. Audiovizualna baština u osnovi pripada 20. stoljeću, a ona uključuje sve naslijeđe koje pripada filmskom, televizijskom i radijskom mediju. Otkako je prije sedam godina UNESCO na svojoj Generalnoj konferenciji prihvatio prijedlog da se 27. listopada 2011. proglasi Svjetskim danom audiovizualne baštine, Hrvatska kinoteka Hrvatskog državnog arhiva kao nacionalni filmski arhiv aktivno se uključila u njegovo obilježavanje
Tajna starog tavana, 1984. Vladimir Tadej, 101 min. YU/CZ/RH
Scenarij: Vladimir Tadej
Uloge: Mario Mirković, Špiro Guberina, Boris Dvornik, Mia Oremović, Rene Bitorajac
Dva dječaka radioamatera, Miro iz Zagreba i Pepek iz Praga, provode ljetne praznike na otoku Hvaru u kući Mirove tete. Na prašnom tavanu njene stare kuće pronalaze neobičan pištolj koji je napravio Mirov pradjed, smušeni izumitelj. Otkrivaju da je to zapravo antigravitacijski pištolj koji oduzima gravitaciju predmetima i lansira ih u svemir. Dječaci namještaju pištolj i počinju slati stvari u zrak, uzrokujući pomutnju. Međunarodna špijunska organizacija pokušava doći do moćnog oružja. Otimaju dječake, a policija je nemoćna.
DAN AUDIOVIZUALNE BAŠTINE
Budući su mnogi zvučni zapisi, pokretne slike i drugi audiovizualni materijali nepovratno izgubljeni zbog zanemarivanja, prirodnog propadanja i tehnološke zastarjelosti, Svjetski dan audiovizualne baštine posebnu pozornost daje podizanju svijesti o važnosti audiovizualnih dokumenata kao sastavnog dijela nacionalnog identiteta svake zemlje i upozorava na hitnu potrebu njihove zaštite.
Zajedničkim naporima nacionalnih filmskih arhiva, televizija, radio stanica, udruga, ali i vlada pojedinih zemalja, organiziraju se lokalni programi, rasprave i javna predavanja, kao i posebne filmske projekcije kojima se ukazuje na postojeći problem. Audiovizualna baština u osnovi pripada 20. stoljeću, a ona uključuje sve naslijeđe koje pripada filmskom, televizijskom i radijskom mediju. Otkako je prije sedam godina UNESCO na svojoj Generalnoj konferenciji prihvatio prijedlog da se 27. listopada 2011. proglasi Svjetskim danom audiovizualne baštine, Hrvatska kinoteka Hrvatskog državnog arhiva kao nacionalni filmski arhiv aktivno se uključila u njegovo obilježavanje
U raljama života, 1984. Rajko Grlić, 95 min.
Scenarij: Rajko Grlić, Dubravka Ugrešić
Uloge: Gorica Popović, Vitomira Lončar, Bogdan Diklić, Rade Šerbedžija, Velimir Bata Živojinović, Mira Furlan
Glavna junakinja serije je Štefica, zaposlena kao službenica. Ona je gladna ljubavi, ali isto kao i redateljica Dunja, nema sreće s muškarcima. Glavni Štefičin problem je njena nesigurnost uzrokovana viškom kilograma. Zbog nesigurnosti je muškarci ne doživljavaju ozbiljno, već im je samo jedna od usputnih stanica u njihovim životima.
Iako glavna junakinja i redateljica žive u sasvim drukčijim životnim okolnostima, njihove se životne priče sve više preklapaju i postaju sve sličnije i sličnije. Na kraju se i u Štefičinim i u Dunjinom životu pojavljuju toliko željno iščekivani muškarci, puni obećanja.
https://www.imdb.com/title/tt0088312/?ref_=nm_flmg_wr_15
Bastarden / The Promised Land, 2023. Nikolaj Arcel, 123 min. SW/DK/NO/DE
Scenarij: Nikolaj Arcel i Anders Thomas Jensen prema knjizi „The Captain and Ann Barbara“ Ide Jessen
Uloge: Mads Mikkelsen, Amanda Collin, Simon Bennebjerg
Danski kandidat za nagradu Oscar 2024.!
Dobitnik nagrade Europske filmske Akademije za najboljeg glumca!
Godine 1755. siromašni kapetan Ludvig Kahlen kreće u osvajanje surove, nenastanjive danske vrištine s naizgled nemogućim ciljem: izgraditi koloniju u ime kralja. U zamjenu dobit će kraljevsko ime za kojim očajnički žudi. No, samostalni vladar tog područja, nemilosrdni Frederik de Schinkel, arogantno vjeruje da ta zemlja pripada njemu. Kada de Schinkel sazna da su služavka Ann Barbara te njezin suprug
pobjegli s Kahlenom, privilegirani i osvetoljubivi vladar zaklinje se na osvetu čineći sve što je u njegovoj moći da izgna kapetana. No, Kahlena je teško zastrašiti te se on upušta u neravnopravnu borbu riskirajući pritom ne samo svoj život, već i život obitelji izopćenika koji se oko njega okupila…
Mads Mikkelson vodi nas kroz divlji teren „Obećane zemlje“ s tračkom nade u ovoj epskoj nordijskoj priči. (konsenzus kritičara / rotten tomatoes)
Unatoč svim svojim propustima u prikazivanju romantike, „Obećana zemlja“ je još uvijek inspirativna, neumoljivo oštra priča o jednoj beskrajnoj odlučnosti, nesalomljivoj volji da se postigne nemoguće unatoč svim izgledima. (Diana Tuova / Spotlight on Film)
Smještena u pozadini visokih i širokih krajobraza uz huk vjetrova, iskonska drama s impresivnom Mikkelsenovom izvedbom nudi moćnu priču (i) za naše vrijeme. (Jane Freebury)
Još jedan briljantan komad danske kinematografije. (Nadine Whitney / The Curb)
Film ide prema uzbudljivom i romantičnom završetku, završavajući u stilu staromodnih filmova kakvi se više ne snimaju. (Luke Goodsell / ABC News)
Zanimljiva, pametna i dosljedno dobro režirana i odglumljena „Obećana zemlja“. (John Serba / Decider)
https://www.imdb.com/title/tt20561198/?ref_=fn_al_tt_1
Love Lies Bleeding, 2024. Rose Glass, 104 min. UK/US
Scenarij: Rose Glass i Weronika Tofilska
Uloge: Kristen Stewart , Katy O'Brian , Jena Malone , Anna Baryshnikov , Dave Franco i Ed Harris
Eklektična priča o mladoj, ali povučenoj voditeljici teretane Lou koja upoznaje Jackie, ambicioznu djevojku koja se nalazi tek u prolazu kroz mali gradić usred ničega na putu do Las Vegasa gdje se planira natjecati u bodibildingu. Njih dvije vrlo se brzo sprijatelje, ali će ih prijateljstvo odvesti u neočekivano nasilje te zamršenu mrežu Louine kriminalu odane obitelji.
Požuda i nasilje sudaraju se u snažnom i dobro odglumljenom, iznimnom radu ko-scenaristice i redateljice Rose Glass. (konsenzus kritičara / rotten tomatoes)
Redateljica pokazuje čvrsto i razigrano žanrovsko pripovijedanje koji se ne boji otići na neka čudna, ali zadivljujuća mjesta kojima je nemoguće ne diviti se. (Jack Martin / Film Feeder)
Neo-noir s dvije queer žene u središtu, „Love Lies Bleeding“ zamagljuje sve barijere, rezultirajući ekstatičnom – a ponekad i mučnom – vizijom oslobođenja. (Joe George / The Progressive)
Redateljica se otkriva kao nadarena portretistica emocionalne intimnosti i mučnih činova nasilja. (Filipe Freitas / Always Good Movies)
Film koji je jednako privlačan koliko i bolan, jednako nemilosrdan koliko i romantičan. (Connor Lightbody / Movies We Texted About)
Ne dobivaš često priliku tumačiti ženske likove koji se na ovakav način ponašaju te u konačnici izlaze kao pobjednice. Jer, realno, žene u ovom filmu pobjeđuju na ružan način koji je ponekad teško za gledati, ali znam da je upravo to ono što ženama diljem svijeta treba da vide na filmu. (Kristen Stewart)
https://www.imdb.com/title/tt19637052/?ref_=fn_al_tt_1
Love Lies Bleeding, 2024. Rose Glass, 104 min. UK/US
Scenarij: Rose Glass i Weronika Tofilska
Uloge: Kristen Stewart , Katy O'Brian , Jena Malone , Anna Baryshnikov , Dave Franco i Ed Harris
Eklektična priča o mladoj, ali povučenoj voditeljici teretane Lou koja upoznaje Jackie, ambicioznu djevojku koja se nalazi tek u prolazu kroz mali gradić usred ničega na putu do Las Vegasa gdje se planira natjecati u bodibildingu. Njih dvije vrlo se brzo sprijatelje, ali će ih prijateljstvo odvesti u neočekivano nasilje te zamršenu mrežu Louine kriminalu odane obitelji.
Požuda i nasilje sudaraju se u snažnom i dobro odglumljenom, iznimnom radu ko-scenaristice i redateljice Rose Glass. (konsenzus kritičara / rotten tomatoes)
Redateljica pokazuje čvrsto i razigrano žanrovsko pripovijedanje koji se ne boji otići na neka čudna, ali zadivljujuća mjesta kojima je nemoguće ne diviti se. (Jack Martin / Film Feeder)
Neo-noir s dvije queer žene u središtu, „Love Lies Bleeding“ zamagljuje sve barijere, rezultirajući ekstatičnom – a ponekad i mučnom – vizijom oslobođenja. (Joe George / The Progressive)
Redateljica se otkriva kao nadarena portretistica emocionalne intimnosti i mučnih činova nasilja. (Filipe Freitas / Always Good Movies)
Film koji je jednako privlačan koliko i bolan, jednako nemilosrdan koliko i romantičan. (Connor Lightbody / Movies We Texted About)
Ne dobivaš često priliku tumačiti ženske likove koji se na ovakav način ponašaju te u konačnici izlaze kao pobjednice. Jer, realno, žene u ovom filmu pobjeđuju na ružan način koji je ponekad teško za gledati, ali znam da je upravo to ono što ženama diljem svijeta treba da vide na filmu. (Kristen Stewart)
https://www.imdb.com/title/tt19637052/?ref_=fn_al_tt_1
IN MEMORIAM JAMES EARL JONES
Field of Dreams, 1989. Phil Alden Robinson, 107 min. US
Scenarij: Phil Alden Robinson prema romanu “Bosonogi Joe” W. P. Kinselle
Uloge: Kevin Costner, Amy Madigan, Gaby Hoffmann, Ray Liotta, Timothy Busfield, Burt Lancaster, James Earl Jones
If you build it, they will come.
Ekranizacija romana “Bosonogi Joe”, kanadskog pisca W. P. Kinselle, o farmeru Royu Kinselli koji potaknut misterioznim glasovima u svom kukuruzištu izgradi bejzbolsko igralište na kojem se okupljaju duhovi bivših igrača. Ipak, ovo polje snova je mnogo više od dovođenja bivših velikana bejzbola. Potpuno zbunjen i ne znajući što mu se događa u životu, Roy potraži savjet pisca Terencea Manna i starog doktora Archibalda Grahama.
“Polje snova” osvojilo je tri nominacije za Oscara – najbolji film, najbolji adaptirani scenarij i najbolju originalnu glazbu.
"Polje snova" toliko je snažno odjeknulo među ljudima koji su željeli povratak tradicionalnim vrijednostima, da je stvarna filmska kulisa u Iowi postala glavna turistička atrakcija. Oganiziran je i festival u čast “Polja snova” na kojem se svake godine u Dyresvilleu u Iowi okupljaju zaljubljenici u bejzbol i ovaj film. 2021. na tom se mjestu otvorila MLB sezona, a Kevin Costner je tom prigodom, obje momčadi - New York Yankees i Chicago White Sox - izveo iz kukuruzišta na igralište. Yankeesi su na koncu slavili s 9-8.
Čista magija. (Colette Maude / Time Out)
„Field of Dreams“ je sentimentalan, ali na najbolji način; to je mješavina bajke, bejzbola i obiteljskog zajedništva. (konsenzus kritičara / rotten tomatoes)
Djelo tako pametno napisano, tako lijepo snimljeno, tako savršeno odglumljeno, da čini gotovo nemoguć trik pretvaranja sentimentalnosti u istinsku emociju. (Caryn James / The New York Times)
Prekrasna, sentimentalna posveta odnosima oca i sina... i bejzbolu. (Fico Cangiano / CineXpress podcast)
Premda gledateljima s ovih prostora bejzbol i White Soxi ne znače previše, “Polje snova” zapravo i nije film o bejzbolu kao takvom, već ponajprije o obitelji i vraćanju zaboravljenim vrijednostima, kao i o ustrajnosti u slijeđenju vlastitih snova, pri čemu bejzbol funkcionira kao univerzalna metafora. U tom smislu vrlo je znakovita i posveta “našim roditeljima” koja stoji na samom kraju filma. U svakom slučaju, “Polje snova” prekrasna je fantazija koja se ne gleda glavom, već srcem. Uostalom, kao i sve bajke! (Miro Nikolić / poduzetnik.biz)
Ovo je priča o strasti, ne samo prema bejzbolu, već i o strasti da učinimo nešto s našim životom, čak i ako ljudi misle da je to ludo. (Sezin Koehler / blackgirlnerds.com)
https://www.imdb.com/title/tt0097351/?ref_=fn_al_tt_1
Les filles d'Olfa, 2023. Kaouther Ben Hania, 107 min. FR/TU/SA/DE/CY
U travnju 2016. godine Olfa Hamrouni našla se u središtu medijske pažnje u Tunisu. Njene dvije starije kćeri, 15-godišnja Rahma i 16-godišnja Ghofrane, pobjegle su od kuće, otišle u Libiju i pridružile se ISIL-u. Vjenčale su se, a Ghofrane je postala majka. Njihovi muževi ubijeni su u zračnom napadu američkih snaga dok su njih dvije uhićene te osuđene na 16 godina zatvora. Za majku, kriva je bila vlada Tunisa koja ih nije spriječila u bijegu u Libiju.
Film je ove godine nominiran za nagradu Oscar u kategoriji najboljeg dokumentarnog filma. Osvajač je nagrade Cesar (francuski Oscar) za najbolji dokumentarni film, te nagrade Veliki pečat za najbolji film ovogodišnjeg ZagrebDox festivala. Ukupno je osvojo preko 20 nagrada na festivalima šorom svijeta.
Jedan je od najboljih dokumentaraca koje sam ikad vidjela. Održava majstorski tečaj snimanja dokumentarnog filma, na način koji ne samo da privlači publiku, već i poštuje delikatnu temu i sudionike. (Clotilde Chinnici / Loud and Clear Reviews)
Uvjerljiva, dirljiva priča o sjećanju i generacijskoj traumi, srceparajući putokaz prema radikalizaciji obitelji obilježenoj očajem. (Hope Madden / The Screening Room Podcast)
Ove godine, ili bilo koje godine, nećete vidjeti niti jedan ovakav film. (Linda Holmes / NPR)
https://www.imdb.com/title/tt27502426/?ref_=fn_al_tt_1
Bastarden / The Promised Land, 2023. Nikolaj Arcel, 123 min. SW/DK/NO/DE
Scenarij: Nikolaj Arcel i Anders Thomas Jensen prema knjizi „The Captain and Ann Barbara“ Ide Jessen
Uloge: Mads Mikkelsen, Amanda Collin, Simon Bennebjerg
Danski kandidat za nagradu Oscar 2024.!
Dobitnik nagrade Europske filmske Akademije za najboljeg glumca!
Godine 1755. siromašni kapetan Ludvig Kahlen kreće u osvajanje surove, nenastanjive danske vrištine s naizgled nemogućim ciljem: izgraditi koloniju u ime kralja. U zamjenu dobit će kraljevsko ime za kojim očajnički žudi. No, samostalni vladar tog područja, nemilosrdni Frederik de Schinkel, arogantno vjeruje da ta zemlja pripada njemu. Kada de Schinkel sazna da su služavka Ann Barbara te njezin suprug
pobjegli s Kahlenom, privilegirani i osvetoljubivi vladar zaklinje se na osvetu čineći sve što je u njegovoj moći da izgna kapetana. No, Kahlena je teško zastrašiti te se on upušta u neravnopravnu borbu riskirajući pritom ne samo svoj život, već i život obitelji izopćenika koji se oko njega okupila…
Mads Mikkelson vodi nas kroz divlji teren „Obećane zemlje“ s tračkom nade u ovoj epskoj nordijskoj priči. (konsenzus kritičara / rotten tomatoes)
Unatoč svim svojim propustima u prikazivanju romantike, „Obećana zemlja“ je još uvijek inspirativna, neumoljivo oštra priča o jednoj beskrajnoj odlučnosti, nesalomljivoj volji da se postigne nemoguće unatoč svim izgledima. (Diana Tuova / Spotlight on Film)
Smještena u pozadini visokih i širokih krajobraza uz huk vjetrova, iskonska drama s impresivnom Mikkelsenovom izvedbom nudi moćnu priču (i) za naše vrijeme. (Jane Freebury)
Još jedan briljantan komad danske kinematografije. (Nadine Whitney / The Curb)
Film ide prema uzbudljivom i romantičnom završetku, završavajući u stilu staromodnih filmova kakvi se više ne snimaju. (Luke Goodsell / ABC News)
Zanimljiva, pametna i dosljedno dobro režirana i odglumljena „Obećana zemlja“. (John Serba / Decider)
https://www.imdb.com/title/tt20561198/?ref_=fn_al_tt_1
Svemu dođe kraj, 2024. Rajko Grlić. 89 min. HR / MNE / BU / RS / TU
Scenarij: Rajko Grlić, Ante Tomić
Uloge: Jelena Đokić, Živko Anočić, Ksenija Marinković, Marina Redžepović, Anjela Nedyalkova, Janko Popović Volarić, Boris Isaković, Dejan Aćimović, Emir Hadžihafizbegović
Nakon svakog filma mislim – taj će mi biti zadnji. Ovo je moj četvrti zadnji. (Rajko Grlić)
Maks Pinter, uspješni zagrebački odvjetnik, oslobodio je svoga klijenta, bogatog i moćnog Dinka Horvata od optužnice za dvostruko umorstvo. Na proslavi, pijani Maks Dinku kaže da je hladnokrvni ubojica radnika koji su samo došli pitati za svoju plaću. Sukob s jednim od stupova društva Maksa će učiniti nepoželjnim; izgubit će partnera i klijente, ostavit će ga žena… Uz pomoć Nine, ljubavi iz studentskih dana, Maks će krenuti u osvetnički pohod. S druge strane, nitko u ovoj priči nije posve nevin i svi su duboko isprepleteni.
Scenarij se naslanja na roman Miroslava Krleže »Na rubu pameti«. Jer ono o čemu piše Krleža i danas je aktualno, isti je to gnjev, ista ljutnja što bogataši, tajkuni svake vrste, mogu sve, pa i ubiti dva siromaha bez ikakvih posljedica, bez osude javnosti. No, Krležino djelo, kako rekoše govornici, nije dramsko štivo. Scenarij je i zbog toga imao 12 verzija. Nakon premijere koscenarist Ante Tomić je mišljenja kako bi, da je živ, Krleža filmom bio zadovoljan. „Mislim da smo sačuvali taj bijes, to gađenje nad tim malograđanstvom koje prijeđe preko zločina zbog svoje udobnosti. Mislim da smo u tome ostali vjerni izvorniku.“
Konačno da netko ekranizira priču o hrvatskim lopinama koje su uništavale Hrvatsku i hrvatsko gospodarstvo, a bili u zaštiti politike. (Miroslav Hreljac / komentari / telegram.hr)
Novi film Rajka Grlića hrabar je i važan krik protiv ere opsesivnog zaborava. (Miran Pavić / telegram.hr)
S protokom vremena tek ćemo svi shvatiti kakav smo značajan, hrabar i po meni velik film napravili. (Emir Hadžihafizbegović)
Rajko Grlić uz pomoć Krleže satire bogataše, i dobro mu ide. (Zrinka Pavlić / tportal.hr)
Ovaj film pokazuje da Grlić još ima što reći, još ima kreativne snage, a vrlo uspješno pridonosi i najpopularnijim filmskim trendovima. (Zrinka Pavlić / tportal.hr)
Boli me što su iz naše zemlje otišli odlikaši, a njome zavladali ponavljači. (Rajko Grlić)
https://www.imdb.com/title/tt30012572/?ref_=nv_sr_srsg_0_tt_1_nm_0_in_0_q_SVEMU%2520DO%25C4%2590E%2520KRAJ
C'è ancora domani, 2023. Paola Cortellesi, 118 min. IT
Scenarij: Furio Andreotti, Giulia Calenda, Paola Cortellesi
Uloge: Paola Cortellesi, Valerio Mastandrea, Romana Maggiora Vergano, Emanuela Fanelli, Giorgio Colangeli, Mattia Baldo, Gianmarco Filippini, Vinicio Marchioni
Rim, sredina 1940-ih. Delia je kućanica koja brine o suprugu Ivanu, njihovo troje djece i svekru Ottorinu, a uz to obavlja sitne honorarne poslove. Ivano je pak neprikosnoveni gospodar obitelji koji zarađuje jedva dovoljno za osigurati krov nad glavom, no ima potrebu stalno podsjećati tko je hranitelj obitelji, ponekad ružnim riječima, a nekad uz pomoć remena. Delija obiteljsku situaciju pokorno prihvaća pokušavajući djeci osigurati što bolji život, a najveća joj je želja udaja kćerke Marcelle za dobrog i plemenitog supruga. Međutim, kada jednoga dana primi misteriozno pismo, počinje kovati neke nove planove.
Inspirativna humoristična drama, redateljski prvijenac popularne talijanske glumice Paole Cortellesi, pokorila je talijanske kino dvorane i bila gledanija od najpopularnijih blockbustera prošle godine.
Ovaj film nerijetko svrstavaju u kategoriju ženskih filmova, no od iste treba pobjeći. Filmovi su i trebaju biti za svakoga! Ipak, „Uvijek postoji sutra“ lijep je obol ženskoj povijesti, kao i hvala onima koji su na mikro i makro razinama donijeli pozitivne promjene. Riječ je o jednom od onih naslova čiji će vam kraj izmamiti osmijeh, a nećete moći sakriti ni osjećaj ponosa. Tu je i tinjajuća zahvalnost za sve članice vaše obitelji, tihe junakinje koje su popločile vaš put, a njihova junaštva često ne bivaju opjevana. (Martina Petrović / www.journal.hr)
Promišljeno, emocionalno zadovoljavajuće i neizmjerno zabavno djelo, sa završetkom koji inteligentno dinamizira naša očekivanja. (Jonathan Romney / Financial Times)
Istovremeno i nepretenciozan, i zabavan, i emotivan, crno-bijeli redateljski prvijenac Paole Cortellesi jedno je od ugodnijih iznenađenja ove godine. (Kristian Komorčec / bug.hr)
Najgledaniji talijanski film 2023. godine svojevrsni je feministički realizam koji je redateljica Paola Cortellesi snimila u besprijekornom neorealističnom stilu. Ova socijalna drama koja se fokusira na položaj talijanske žene iz radničke klase netom nakon završetka Drugog svjetskog rata obraća se i ženama današnjice s porukom upozorenja, ali i nade. (Zrinka Pavlić / tportal.hr)
Naracija sa strahovitim samopouzdanjem i sjajem koja odaje počast ranim filmovima Vittorija De Sice i Federica Fellinija. (Peter Bradshaw / The Guardian)
Priča filma je izmišljena, ali u njemu puno priča moje obitelji. Ja sam pola Rimljanka, a pola iz Abruzza. Moja je majka došla u Rim sa šest godina i ovdje je provela vrlo rano djetinjstvo. Ali mnoge priče iz kojih sam crpila inspiraciju potječu od moje bake. To je i razlog zašto sam film zamislila crno-bijelim. Kad vam se vraćaju slike prošlosti u Rimu, one nikad nisu u boji. Rim mog filma jako je daleko od današnjeg Rima. Ali, Rim je mnogo stvari. Postoji Rim središta, Rim dobrih susjedstava, zatim postoji popularni Rim... onaj predgrađa... (redateljica Paola Cortellesi)
https://www.imdb.com/title/tt21800162/?ref_=nv_sr_srsg_0_tt_2_nm_0_in_0_q_C%27%25C3%25A8%2520ancora%2520domani%252C%25202023.%2520
ARHIVA programa Kinoteke
O kinoteci
Često se o kino dvoranama govorilo kao o hramovima. Hramovi sedme umjetnosti, hramovi u kojem žive/stanuju hollywoodski bogovi, hramovi u kojem se obožavaju filmski starovi.
Članarina i ulaznice
Ulaznice možete kupiti na blagajni (1. kat) sat prije prve projekcije.
Cijena pojedinačne kino karte iznosi 3,5 eura.
Cijena pojedinačne kino karte za članove kinoteke iznosi 2,00 eura.
Cijena pojedinačne kino karte za školske projekcije 2,00 eura (s tim da najmanji iznos za organizaciju projekcije iznosi 60 eura odnosno 30 posjetitelja).
Cijena iskaznice za kinoteku – zaposleni 35 eura.
Cijena iskaznice za umirovljenike, nezaposlene, studente i đake iznosi 25 eura.