Premijere 76

U utorak, 30. lipnja 2020. u 20:00 sati u izložbenom prostoru Loggia, Centra za kulturu i cjeloživotno obrazovanje Zlatna vrata otvara se izložba PREMIJERE 76 / Mia Minigo.

Otvorenje će se održati na otvorenom prostoru, u atriju restorana Kinoteka - Majstora Jurja 8, uz propisane epidemiološke mjere u svrhu sprječavanja zaraze COVID-19. Iz atrija restorana će se u ograničenom broju ulaziti u izložbeni prostor.

Izložba ostaje otvorena do 10. srpnja 2020.

Izložbom Ostavljeno po strani Mia Minigo teži ukazati na stanje koje ovladava ne samo njezinim rodnim mjestom Podstranom, već i svim ostalim priobalnim područjima Jadrana za pustih zimskih dana. Umjetnica kroz svojih 18 radova vrsno opisuje duh dalmatinskih ljudi i gradova u doba godine kada ulice ne vrve turistima, kada su lokali prazni, plaže mirnije nego ikad, urbani pejzaž lijep i zamuknut. Predmeti koje ona odabire i prikazuje, nekoć neobično važni i korisni, postaju tek mali dio prostora, gotovo utopljeni u njihove pozadine. Naime, koristeći fotografije stvarnih mjesta i događaja koje je sama napravila, autorica vizualnim jezikom bez suvišnih detalja i dodatne naracije izdvaja pojedine predmete iz njihova zimskog okruženja te ih tehnikom sitotiska prenosi na potpuno čistu, bijelu i neutralnu plohu otvarajući ih interpretaciji promatrača i dajući drugačije značenje. Uvelike joj pomaže i ritmično ponavljanje motiva, kojima, mijenjajući boju, daje potpuno novo ruho od onog izvornog, istrošenog od svakodnevnog habanja tijekom sezone. Iako autorica eksplicite ne naginje ni pozitivnoj niti negativnoj kritici samog turizma i njegove pojave, zanimljivo je kako nas ovim radom potiče na promišljanje o nužnosti tih predmeta i o njihovoj funkciji te ukazuje na sve ono što je nju odmalena okruživalo i sada, na koncu, potaknulo nastanak ove serije radova. Osim samog premještanja iz jednog konteksta u drugi, ova djela upečatljiva su po svojoj jednostavnosti, minucioznosti, jasnoći i plastičnosti prikaza stvarnih ali posve običnih predmeta koji su tek prije par mjeseci svjedočili drugačijoj energiji mjesta. Činjenica je da se autoričino rodno mjesto oduvijek borilo s prevelikom razlikom društvene fluktuacije zimi i ljeti, pa ona na ovaj način suptilno ovjekovječuje surovu realnost i pomalo tragičnu sudbinu odloženih predmeta koji čekaju svoju sljedeću smjenu turista.

„Tek turizam stvara spomenike, kroz njegov pogled neprestana mijena gradske svakodnevice postaje slikom vječnosti. Razvoj turizma znači i brže stvaranje spomenika.” – ustvrdit će Boris Groys

Prikazani kroz najviše tri boje i uglavnom u istome spektru, ovi industrijski predmeti i finalni produkti masovne proizvodnje postat će ni više ni manje nego spomenici suvremenog turizma. Dok ćemo na radovima primijetiti razne zapuštene i po strani ostavljene pitare, ležaljke, stolce, držače za suncobrane kao i ostali inventar obližnjih ugostiteljskih objekata na plaži, Mia nam pokazuje kako ovi otuđeni predmeti dobivaju nov intenzitet bivanja premještanjem najprije na neutralnu pozadinu umjetničkog djela, pa onda i u sam prostor izlaganja kao mjesto njihova novog privremenog boravišta.

Viktorija Meštrović Galunić

Životopisi:
Mia Minigo rođena je u Splitu 1996. godine. Završila je Školu likovnih umjetnosti u Splitu 2015. godine, smjer grafički dizajner. Preddiplomski studij Slikarstvo na Umjetničkoj akademiji u Splitu završila je u klasi prof. Deana Jokanovića Toumina. Trenutno je studentica druge godine diplomskog studija Slikarstva u klasi prof. Vedrana Perkova.

Viktorija Meštrović Galunić, rođena u Zagrebu 1998. godine, studentica je treće godine preddiplomskog studija povijesti umjetnosti i anglistike na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Splitu. Trenutno odrađuje stručnu praksu u udruzi Zdravi Grad radeći na projektu Knin – grad s pričom.

Organizacija projekta:
Centar za kulturu i cjeloživotno obrazovanje Zlatna vrata, Split; Umjetnička akademija u Splitu / Slikarski odsjek; Filozofski fakultet u Splitu / Odsjek za povijest umjetnosti

Voditelji projekta:
Helena Petrinović, Tamara Visković, Viktor Popović, Vedran Perkov, Ivana Poljak, Petar Katavić, dr.sc. Dalibor Prančević

Realizacija izložbe omogućena je sredstvima Grada Splita i Ministarstva kulture Republike Hrvatske.

ŠKOLSKA KINOTEKA

KALENDAR DOGAĐANJA