METRONOM
Metronom, 2022. Alexandru Belc, 93 min. RO/FR
Scenarij: Alexandru Belc
Uloge: Mara Bugarin, Serban Lazarovici, Vlad Ivanov
Bukurešt ranih 1970-ih, na vrhuncu komunizma. Ana je potištena. Njezin momak Sorin i njegova obitelj dobili su dopuštenje za odlazak u inozemstvo, čime je prekinuta njihova srednjoškolska romansa. Anina najbolja prijateljica preklinje našu junakinju da prestane tugovati i dođe na tulum iste večeri. Na tulum dolazi i Sorin. Iako joj majka to zabranjuje, Ana se iskrada i pridružuje prijateljima. Piju, puše, plešu uz glazbu koja dopire s valova Radija Slobodna Europa. Voditelju radijske emisije Metronom razdragana mladež sastavlja pismo u kojem navode tko je tko od zapadnjačkih glazbenih zvijezda 1970-ih kojima se oni dive. Sorin se dobrovoljno javlja da pismo prokrijumčari iz zemlje. U stan iznenada provaljuju pripadnici Securitate, CeauÈ™escuove tajne službe, a zabavna noć, za Anu i njezine prijatelje, pretvara se u noćnu moru.
Uz jednu totalitarnu državu koja trenutno vodi rat, kao i neke druge zemlje i vođe (i to ne samo u blizini Rusije) koji koketiraju s totalitarizmom, „Metronom“ Alexandrua Belca pravi je podsjetnik na to što život pod takvim režimom podrazumijeva, posebno za mlađu generaciju koja želi, na gnušanje moćnika, slobodu izražavanja i kretanja. Vremenski smještena prije točno pola stoljeća, na propast osuđena ljubavna priča Ane i Sorina pozadina je prodorna pogleda na zlokobne taktike takvih režima i način na koji potonji, u svojim građanima, guše svaku ideju napretka. Upravo je zastrašujuće gledati kako časnik Securitate (briljantni Vlad Ivanov) polako, ali sigurno lomi prkosnu Anu, dok se hrabra tinejdžerica, beznadno zaljubljena i odana svojim prijateljima, pretvara u vosak u rukama muškarca bez grižnje savjesti. (Discovery Press)
Belcove pažljive kompozicije plijene uskim okvirom i mekanim svjetlom, besprijekorno vizualno tako dočaravajući doba kojim se film bavi. Polagani ritam, čak i u naizgled blaženim scenama djece koja plešu i dobro se zabavljaju, posjeduje kvalitetu slutnje koja signalizira ono što se sprema. Prikaz Ane i njezinih roditelja zajedno, ali razdvojenih unutar kadra, autorski je signal taktike državnog aparata da separira ljude. Belc koristi sve što mu je na raspolaganju kada je riječ o vizualnom jeziku, uključujući vrhunsku scenografiju Bogdana Ionescua, ne bi li uspostavio atmosferu potlačenosti čak i u trenucima kada se film čini kao ništa više od priče o prekinutoj romansi. (Discovery Press)
Polagani, elegantni, bogato zamišljeni dugometražni prvijenac Alexandrua Belca puno je više od rumunjskog „Romea i Julije“. (Jessica Kiang / Variety)
Čudesan film koji slavi tinejdžerski duh, čak i usprkos nepravdi na najvišoj razini. (Rachel Ho / Exclaim!)
Belcu nam ne treba pokazati mnogo nasilja da bi ukazao na to kako sama prijetnja nasiljem može postati učinkovito oruđe ugnjetavanja. (Amber Wilkinson / Eye for Film)
Uz nevjerojatno zadivljujuće umijeće i empatično emocionalno putovanje, film je više nego vrijedan truda i učvršćuje se kao jedan od najboljih filmova godine. (Carson Timar / Clapper)
https://www.imdb.com/title/tt12253164/?ref_=nv_sr_srsg_0