RUŽNI AMERIKANAC

The Ugly American, 1963.

BRANDO100
The Ugly American, 1963. George Englund, 120 min. US
Scenari
j: Stewart Stern prema romanu „The Ugly American“ Eugenea Burdicka i Williama Lederera iz 1958. godine
Uloge: Marlon Brando, Sandra Church, Eiji Okada, Pat Hingle, Judson Pratt, Reiko Sato, Arthur Hill
   Američki veleposlanik Harrison MacWhite putuje u državu jugoistočne Azije u mirovnu misiju. Rastrgnuta između suparničkih frakcija, turbulentna nacija je na rubu građanskog rata. Ali MacWhiteova moć analize dopušta mu da političku situaciju promatra vrlo jednostavno: kao borbu između komunizma i demokracije. I dok veleposlanik konačno uvidi politički kontekst u okruženju kao nešto kompliciranije, može biti prekasno.
   Poruka je imala za cilj uvjeriti poslušnu američku javnost da obrati pažnju na tajnu i tinjajuću vanjsku politiku vlastite zemlje koja će uskoro dovesti do debakla Vijetnamskog rata. Film bi dobro poslužio kao izmišljeni početnik za gledatelje koji malo razumiju kako je došlo do rata - i umiješanosti Amerike u njega.
   Tri su odvojene snage na djelu i u ovom filmu i one su djelovale u Vijetnamu (i drugim zemljama u kojima imamo vojnu prisutnost). Postoji lijevo stajalište, obično komunizam; najdesnije stajalište, obično oligarhija u kombinaciji s vojnom potporom iz SAD-a; a zatim postoji istinska volja ljudi „u sredini“; želju da ne budu kolonijalna ispostava, da ne budu vojno vezani za jednu ili drugu zemlju i, naravno, želju za zemljom koja će biti prosperitetna i zarađivati. Ove tri sile su obično u sukobu jedna s drugom u nekoliko zemalja u 20., ali i u 21. stoljeću. Ukratko, ovo je jednostavno bila previše sofisticirana tema da bi je prosječni Amerikanac razumio. (Arthur Tafero / user / imdb)
   Zadivljujuće intimna, tematski važna i naposljetku uvjerljiva politička dramu. (user / rotten tomatoes)
   Brando se cijelim filmom kreće s autoritetom i inteligencijom. (New York Times)
   Film je ponudio uvjerljivo i pravovremeno razmišljanje o propustima vanjske politike Sjedinjenih Država u ranim 1960-ima. izmišljena zemlja Sarkan lako se poistovjećuje s Vijetnamom, a filmski prikaz katastrofalne američke političke intervencije u jugoistočnoj Aziji pokazao se zapanjujuće dalekovidnim. Svatko tko danas gleda film odmah će vidjeti paralele s nedavnim pokušajima Sjedinjenih Država da se probiju u regijama izvan svojih granica. Pokušajima koji gotovo bez izuzetka pođu po zlu zbog nemogućnosti da se ispravno pročita politička situacija. lako film ima tendenciju karikiranja i pretjeranog pojednostavljivanja onoga što se zapravo dogodilo u Vijetnamu, nije previše daleko od cilja. Mada nije bio veliki uspjeh kad je prvi put objavljen (i danas se zanemaruje), „Ružni Amerikanac“ je uvjerljiva moralna drama koju bi svi politički čelnici na Zapadu (ne samo Amerikanci) trebali poslušati / pogledati. Brandova izvedba bez sumnje je jedna od njegovih najboljih: naelektrizirajući portret dobronamjernog, ali pogrešno vođenog veleposlanika koji se iznenada budi pred činjenicom da svijet nije duokromatski. Brandov ambasador MacWhite zahtijeva našu pažnju i zasigurno je jedna od glumčevih najbriljantnijih kreacija. (frenchfilms.org)

https://www.imdb.com/title/tt0056632/?ref_=fn_al_tt_1

ŠKOLSKA KINOTEKA

KALENDAR DOGAĐANJA