PLAVI ANĐEO

Uoči projekcije "Plavog anđela" održat će se promocija knjige:
50 GODINA KINOTEKE: IZABRANI TEKSTOVI MARTINAC-PAVIĆ-GLIGO
Moderatori: Jurica Pavičić (predgovor), Vlado Ercegović (urednik)

50 GODINA KINOTEKE
Der blaue Engel, 1930. Josef von Sternberg, 104 min. DE
Scenarij:
Carl Zuckmayer i Karl Vollmöller po romanu Heinricha Manna
Uloge: Emil Jannings, Marlene Dietrich, Kurt Gerron, Rosa Valetti, Hans Albers, Reinhold Bernt, Eduard von Winterstein
   Ja sam od glave do pete za ljubav. (Marlene Dietrich)
   Gimnazijski profesor Immanuel Rath kod jednog svog učenika otkriva fotografiju frivolne Lole. Odlazi u varijete u kojem je nastupala, zatičući je u negližeu u njezinoj garderobi. I, naravno, podliježe njezinim čarima.
   „Plavi anđeo“ je postavio mjerila prema kojima su se snimali kasniji filmovi. To je prvi njemački zvučni film, prvi film u kojem se mogao čuti jedan jazz band, tada superpopularni Weintraubs Synkopators. Film se pojavio istodobno na dva jezika i predstavio novu filmsku divu Marlene Dietrich. „Plavi anđeo“ se i danas smatra remek-djelom filmske umjetnosti. Za ulogu Lole bile su predviđene druge tada poznate glumice, ali je scenarist, nakon što je u nekom kazalištu vidio nepoznatu Marlene Dietrich, bio uvjeren da je ona - ona prava. Dobila je ulogu i honorar od 20.000 maraka plus 5.000 maraka za englesko izdanje filma koje je snimano paralelno i u kojem je Dietrich svoj budući veliki hit 'Falling in Love again' otpjevala na engleskom. Njezin filmski partner, tada velika zvijezda Emil Jannings, za ulogu profesora Ratha dobio je 200.000 maraka i nije krio da mu se Marlene uopće nije sviđala.
   Sternberg film lišava narativnosti, pa čak i većeg kretanja u kadru; glumu i montažu potčinjava statičnosti dekora, osvjetljenju i fotografiji. Njegov poznati "sfumato" kao da obavija velom fatalizma ljudske sudbine. Po tome je Sternberg izraziti predstavnik njemačkog filma dvadesetih i tridesetih godina. Njegov prvi zvučni film i ujedno njegov najveći uspjeh, "Plavi anđeo", snimljen u Njemačkoj, odražava sve ove karakteristike stila. S Marlenom Dietrich, fatalnom junakinjom filma, snimio je Sternberg još dosta filmova, ali su svi "opterećeni" sjećanjem na nezaboravnog "Plavog anđela“. (Svemir Pavić)
   Najpoznatiji Sternbergov film bio je "Plavi anđeo" (Der blaue Engel), snimljen 1930. godine prema romanu njemačkog književnika Heinricha Manna. Uspjehu filma pridonijela je naročito gluma poznatog kazališnog glumca Emila Janningsa, koji je igrao profesora koji se zaljubljuje u kavansku pjevačicu i gubi svoje građansko dostojanstvo. All uspjeh je predstavljalo i otkriće mlade glumice Marlene Dietrich, koja je stvorila nezaboravni lik privlačne kabaretske djevojke. To je u stvari psihološka komorna drama, karakteristična za njemačku literaturu, kazalište i film toga doba. Joseph von Sternberg snimio je zatim u Hollywoodu još nekoliko filmova, ali ni jedan nije dosegao britku ironiju, kabaretsku lepršavost i ženstvenost glavnog lika koji bi postao simboličan poput "Plavog anđela", pa ni nova ekranizacija "Plavog anđela", uza sve tehničke prednosti, nije postigla originalnost i umjetničku vrijednost prvog filma s Marlenom Dietrich. (Vedran Gligo)
   Josef von Sternberg prečesto je podređen mističnosti Marlene Dietrich i publicitetu koji je okruživao Plavog anđela, prikrivajuć značajnije zasluge ne samo njihovih ostalih djela, već i Sternbergove karijere u cjelini. (Andrew Sarris)
   "Plavi anđeo" zauvijek će imati mjesto u povijesti filma kao film koji je Marlene Dietrich doveo do međunarodne slave. (Roger Ebert)

https://www.imdb.com/title/tt0020697/?ref_=fn_al_tt_1

ŠKOLSKA KINOTEKA

KALENDAR DOGAĐANJA