DRAGI DRUGOVI

Dorogie tovarishchi / Дорогие товарищи, 2020.

Dorogie tovarishchi / Дорогие товарищи, 2020. Andrej Končalovski, 121 min. RU
Scenarj:
Andrej Končalovski, Elena Kiseleva
Uloge: Julia Visotckaja, Julia Burova, Vladislav Komarov, Andrej Gusev
   Šokantna i važna priča prema istinitom događaju...
   Novočerkask, Sovjetski Savez, 1962. godine. Ludmila je članica Partije i odana komunistkinja koja se tijekom Drugog svjetskog rata borila za staljinističku ideologiju. Sigurna u to da će njezin posao kreirati komunističko društvo, ova žena prezire bilo kakav anti-sovjetski sentiment. Međutim, tijekom štrajka u jednoj lokalnoj tvornici, Ludmila svjedoči ubojstvu nekolicine radnika, a sve pod naredbom vlasti koja na sve načine pokušava ugušiti radničke štrajkove diljem SSSR-a. Nakon krvoprolića, kada svjedoci pobjegnu s trga, Ludmila shvaća da je njezina kćerka nestala. Unatoč blokadi grada, masovnim hapšenjima i pokušajima vlasti da zataškaju masakr, Ludmila traži nestalu kćeru. Premda ne zna kako će njezina potraga završiti, Ludmila shvaća da se njezin život u potpunosti promijenio...
  26 mrtvih, deseci ranjenih, 7 pogubljenih i stotine osuđenih na robiju – to je bilanca protesta nenaoružanih radnika 1962. godine u Novočerkasku, koji je sovjetska vojska ugušila u krvi. Ti događaji su se od javnosti skrivali desetljećima, sve do raspada SSSR-a. „Dragi drugovi“ prikazan je u glavnom programu Venecijanskog festivala i nagrađen je Specijalnom nagradom žirija. Treba reći da je film uzburkao i podijelio rusku javnost, dirnuvši u delikatni povijesni događaj.
   Nenominiranje "Dragih drugova" Andreja Končalovskog za Oscara odjeknulo je kao najveće iznenađenje friških ovogodišnjih nominacija u kategoriji najboljeg međunarodnog filma. (Marko Njegić, SD)
   Diktatura pobjeđuje kad njezine odluke i stavove prihvatite kao svoje. (Vlado Vurušić, JL)
   Končalovski se tematski vraća Rusiji, ovoga puta uz snažnu kritiku komunističkog režima iz vremena Nikite Hruščova i tragičnim i šokantnim događajima u Novočerkasku 1962. godine, kada je poslije pobune radnika, vlast odlučila, uz učešće KGB i vojske, pucati na vlastite građane. Iako je Končalovski efektno dočarao vrijeme, te  političku i društvenu klimu u SSSR početkom 60-ih, kao pametan autor on nas udaljava od gomile u protestu, i našu pažnju usmjerava na tragediju jedne majke, političke aktivistkinje lokalnog komiteta. (Goran Jovanović / www.filmovipreporuke.com)
   Fantastično u dva sata filma možemo shvatiti kakav je zapravo bio taj sovjetski komunizam. Totalitarni sustav koji je nakon desetljeća terora i čistki u ljude usadio strah da se praktički ne usude više ništa propitkivati. Svi imaju slijepo vjerovati onome što im se kaže, ako je potrebno žrtvovati za bolje sutra koje sigurno mora doći i ništa ne pitati ili ne daj bože prigovarati i buniti se. Tako se i potkraj filma Ludmila pita u što joj je ostalo vjerovati, ako ne u komunizam i režim za koji je dala apsolutno sve i kojeg je bespogovorno zastupala i borila se za njega. (http://gambee82.blogspot.com)

https://hr.rbth.com/povijest/87968-sovjetska-krvava-nedelja
https://www.jutarnji.hr/kultura/film-i-televizija/film-o-prvom-velikom-buntu-radnika-protiv-sovjetske-vlasti-poznatom-kao-novocerkaski-masakr-15020934
https://www.imdb.com/title/tt10796286/?ref_=nm_flmg_wr_2

ŠKOLSKA KINOTEKA

KALENDAR DOGAĐANJA